Dolarda S-400 etkisi!

S-400 alımının ABD- Türkiye ilişkilerinde yarattığı kaygılardan dolayı dolar kuru, bir kez daha 6,10 TL’nin üzerini test etti.

Dolarda S-400 etkisi!

ABD’nin haziran ayının ilk haftası sonuna kadar S-400 alımının iptal edilmemesi durumunda Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı sinyalini vermesi ve Türkiye-ABD ilişkilerinde meydana gelen kaygılar nedeniyle dolar kuru, bir kez daha 6,10’un üzerini test etti.

Kremlin, Ankara’nın da belirttiği gibi Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının bitmiş bir anlaşma olduğunu açıkladı. Bir diğer önemli haber de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, S-400 eğitimleri için Türk askerlerin Rusya’da bulunduğunu açıklaması oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da temmuz ayında beklenen teslimatların daha erken bir zaman çekilebileceğini ve S-500 için ortak üretim konusunda çalışmalar yapıldığını açıklamıştı.

23 Mayıs günü euro 6,85 sınırında, dolar ise 6,12 üzerinde güne başladı. Sterlin ise 7,75 seviyesinden el değiştiriyor.

Türkiye’nin risk primi (CDS) 500 puanın üzerinde. Brent petrol fiyatı ise 70,5 dolara kadar indi.

YSK'nın gerekçeli kararını açıklamasının ardından tartışmalar devam ederken, seçim süreci, ekonomi yönetiminin bütçeye dönük attığı adımlardan kaynaklı riskler ve TCMB'nin rezervleri piyasalarda yakından takip ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER