Dolarda gözler Merkez Bankası’nda: Dolar ve Euro’da son durum

Kritik toplantısı öncesinde gözlerin çevrildiği dolar güne 27,21 TL'den başlarken, Euro 29,676 TL'den başladı. Merkez Bankası’nın kritik faiz kararını saat 14:00'da açıklaması bekleniyor.

EKONOMİ 24.08.2023, 09:49 24.08.2023, 17:03 Şeyda Gül
Dolarda gözler Merkez Bankası’nda: Dolar ve Euro’da son durum

Yeni Para Politikası Kurulu ile yapılacak ilk faiz toplantısı bugün gerçekleşecek. Kritik günde dolar/TL kuru 27,21 TL'den güne başlarken, Euro 29,676 TL’den işlem görüyor.

Analistler politika faizinin yükselmesini bekliyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, milyonlarca kişinin merakla beklediği faiz kararını saat 14:00'da açıklayacak. Hem Anadolu Ajansı hem de Reuters’in anketine katılan ekonomistler, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 17,5'ten yüzde 20'ye yükseltmesini bekliyor.

Geçtiğimiz ay yapılan atamalarla Para Politikası Kurulu'nun tamamen değişmesi nedeniyle bu toplantının önemi giderek artıyor. Yeni PPK Kurulu'nun hazırlayacağı PPK metni, piyasanın dikkatinde olacak.

KKM kararının etkileri sürüyor

TCMB'nin pazar günü aldığı KKM kararının etkileri sürerken, kararın ardından bankaların eleştirilerini dinlemek için bir toplantı düzenlendi. Toplantıda TCMB PPK üyeleri bankacılara “Bu karar gerekliydi ve müşterileri KKM'den TL Mevduat hesabına geçirmeye çalışın” mesajını vermişti.

İş Bankası Genel Müdürü’nden açıklama gelmişti

Bir televizyon programına katılan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, yaptığı açıklamada KKM'nin hala en cazip ürün olduğunu söyledi. Aran, “Müşterilerimize KKM'yi tavsiye etmeye devam edeceğiz. Bize verilen hedefler doğrultusunda onları ikna etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Tüketici güven endeksinde sert düşüş

Dün açıklanan tüketici güven endeksi sert bir şekilde düşerek 68 değerini alırken bu seviyenin son 1 yılın en düşük seviyesine işaret ettiği kaydedildi. Küresel piyasalar ise beklenti üstü gelen bilanço etkileriyle yüksek iştahla artışını sürdürürken artışa geçen risk iştahıyla birlikte doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi de dün akşam 103,885'ten 103,235'e kadar geriledi.

Yorumlar (0)