Doğum yapan kadınlara yeni destek paketi: 4 aydan 1 yıla çıkarılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Azalan doğum oranlarına tedbir alacağız” açıklamasının ardından harekete geçen AK Parti, kadınlara yönelik kapsamlı bir destek paketi çalışması başlattı.

EKONOMİ 21.06.2024, 14:19 Şeyda Gül
Doğum yapan kadınlara yeni destek paketi: 4 aydan 1 yıla çıkarılacak

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Azalan doğum oranlarına tedbir alacağız” sözlerinin ardından AK Parti'nin son Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında bu konu gündeme geldi. Türkiye'deki alarm veren doğum oranlarının geniş çaplı tartışıldığı toplantıda, ücretli doğum izninin mevcut 4 aydan 1 yıla çıkarılması önerisi sunuldu.

Klasik maliye politikalarının dışında hareket edeceğiz

Bu öneriye olumlu yaklaşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu konuda klasik maliye politikalarının dışında hareket edeceğiz. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Bakan Göktaş detaylı sunum yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili çalışma yapılması talimatı vermesi üzerine çalışma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kısa süre önce AK Parti strateji ekibine, ücretli doğum izni süresinin 4 aydan 1 yıla çıkarılması konusundaki olası adımlarla ilgili kapsamlı bir sunum yaptığı öğrenildi.

İkinci ve üçüncü çocuğa devlet desteği

Bakan Göktaş’ın sunumunun akabinde AK Parti kurmayları, bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı kalmaması gerektiğini ifade etti. Dünya örneklerinin de incelendiği belirtilirken ikinci ve üçüncü çocuk için devlet desteği verilmesi gerektiğini konuları da gündeme geldi. Annenin izin süresinin kademeli olarak artırılması konusuna yer verilen toplantıda, kreş veya kira desteğinin yanı sıra kadının özlük hakları ile maaşında yapılabilecek düzenlemeler konuları da ele alındı.

0-3 yaş döneminin önemi

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AK Parti kurmayları, sadece doğum izni değil, kadınların çocuk sahibi olmak istediğini dile getirdi. “Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30-40 bin liradan aşağı değil” diyen kurmaylar, ikinci ve üçüncü çocuğa destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi olduğunu dile getiren kurmaylar, “Sadece doğum iznini uzatmak değil.. 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)