Doğal gazda ekim tarifesi açıklandı

Ekim ayı itibarıyla meskenlerde kullanılan doğal gazın toptan satış ücretinde herhangi bir değişiklik yapılmazken, elektrik üretim maksatlı doğal gaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşlarında ve orta ve küçük ölçekli işletmelerde kullanılan doğal gazın satış ücreti yüzde 20 oranında artırıldı.

EKONOMİ 01.10.2023, 00:32 02.10.2023, 09:37 topcu
Doğal gazda ekim tarifesi açıklandı

BOTAŞ'ın resmi internet adresinde ekim ayında geçerli olacak sanayi ve konut abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim maksatlı tarife tablosu paylaşıldı.

Bu doğrultuda, BOTAŞ'ın mesken tüketicileri için dağıtım firmalarına bu ay uygulayacağı satış fiyatı bin metreküp doğal gaz için 4 bin 80 TL olarak duyuruldu.

Sanayi abonelerinin tarifesi, birinci kademe için bin metreküp doğal gazda 8 bin 549 TL, ikinci kademe için ise 11 bin 374 TL olarak belirlendi.

Elektrik üretim maksatlı tarifede ise bin metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin TL olarak açıklandı.

Doğal gazda ücret tarifeleri ay olarak hesaplanıyor."Avrupa'da en düşük doğal gaz Türkiye'de"

Kurumun resmi internet adresinde yer bulan duyuruda, "Meskenlerde kullanılan doğal gazın toptan satış ücretinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. HEPI (Household Energy Price Index) fiyatları dikkate alındığında halen meskenlerde, Ukrayna'nın ardından Avrupa ülkeleri arasında en az doğal gaz fiyatı Türkiye'de uygulanmaktadır." ifadesine yer verildi. 

Yorumlar (0)