Doğal gaz krizinde Azerbaycan devrede

Azerbaycan merkezli enerji şirketi SOCAR, ülkemize doğal gaz tedarikini artıracağını duyurdu.

EKONOMİ 27.01.2022, 01:34 27.01.2022, 13:25 Koray
Doğal gaz krizinde Azerbaycan devrede

SOCAR (Azerbaycan Devlet Petrol Firması) Sözcüsü İbrahim Ahmedov, ülkemize doğal gaz ihracatında artışa gideceklerini bildirdi.

Ahmedov, gerçekleştirdiği yaptığı yazılı açıklamada, İran'dan ülkemize doğal gaz ithalatı ile ilgili teknik problemlerin sebep olduğu geçici gereksinimin giderilmesi adına ülkemizin Azerbaycan'a talepte bulunduğunu kaydetti.

Ülkemizin talebine olumlu cevap verildiğini söyleyen Ahmedov "Mevcut olanaklar zorlanarak Azerbaycan'dan Türkiye'ye doğal gaz nakliyatı talebe uygun bir şekilde artırılacaktır." sözlerini sarf etti.

Ne olmuştu?

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, İran sınırları içindeki doğal gaz iletim hattında oluşan bir arıza sebebiyle 10 gün süresince doğal gaz akışı sağlanamayacağı belirtilmişti. 

Bahse konu arızanın daha kısa zamanda onarılması için İranlı muhataplarla gerekli olan girişimlerde bulunulduğuna ve hususun büyük bir hassasiyetle yakından takip edildiğine değinilen açıklamada, şu ifadeler sarf edilmişti:

"Doğal gaz ve elektrik sistem dengesinin korunması maksadıyla yüksek tüketimi olan elektrik santralleri ve sanayi tesisleri ile kısıtlı olmak ve kesinti planları evvelden bildirilmek üzere doğal gaz tüketiminde sınırlamalar yapılacaktır. Kış normallerinin altında seyreden kötü hava koşullarına karşın diğer tüketicilerin sınırlamalardan etkilenmemesi adına bütün önlemler alınmıştır."

Yorumlar (0)
13
açık