Dijital ortamda artık tarlada ve halde kalan ürünler de pazarlanacak

Ekonomi Reform Paketi'ne göre,  tarla ve halde kalan ürünler Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı uygulaması ile açılacak özel bölümle hız bir şekilde alıcılarla buluşturulacak.

EKONOMİ 14.03.2021, 18:01 15.03.2021, 15:12 Hanife
Dijital ortamda artık tarlada ve halde kalan ürünler de pazarlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurdu Ekonomi Reform Paketi kapsamında ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) uygulamasıyla tarlada ve halde kalan tarımsal ürünlerin elektronik olarak pazarlanması planlanıyor. 

Açıklanan Ekonomi Reform Paketi'nde, tarımsal arz ve talebin  "sözleşmeli tarım" modeli ve "dijital pazar yeri" yaklaşımının buluşmasını sağlayan DİTAP uygulamasına yönelik ayrıntılarda yer aldı.

Buna göre, hallerde ve tarlada kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandırma projeleri geliştirilecek. Bu ürünler DİTAP' uygulamasında açılacak olan özel bölüme dahil edilerek, hızla alıcılarla buluşturulacak.

DİTAP ile hem her ölçekteki çiftçi, ürünü için pazar bulabilecek, hem de tüketici ve esnaf istediği kalitede ürün tedarik edebilecek.

Ayrıca sebze ve meyve zayiatının azaltılması için soğuk zincir oluşturulmasına destek çıkılacak. Fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek, tarımsal üretim planlamasına katkı sağlamak ve üretimde öngörülebilirliği artırmak için sözleşmeli tarım uygulamaları geliştirilecek. Buna ek olarak Meclis’e,
işlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerini de düşürmeyi sağlayacak Hal Yasası Teklifi sunulacak. 

Kurulacak Erken Uyarı Sistemi ile özellikle üretim, toptan ve perakende sürecinde gıda zincirinin tamamı anlık olarak takip altına alınarak, raporlanacak."Borsa altyapısı oluşturulmalı"

Pazarlama imkanı bulunamayan ürünlerle ilgili çalışmalar yapılmasının önem taşıdığına dikkat çeken Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, DİTAP online satış sisteminde, yaş meyve ve sebzenin online pazarlanması için altyapı çalışmasının yapılması gerektiğini, meyve ve sebzenin de uzaktan satılabilmesi için cinsi, boyutu ile marka değerine göre standardının ve sınıflandırma sisteminin oluşturulması gerektiğinin atını çizerek şu ifadelere yer verdi:

“Domates deniyor ama hangi boydaki, hangi cins domates? Ayaş domatesi mi? Bunların hepsinin bir altyapıyla belirlenmiş olması gerekiyor. Ona göre alıcı 'Şu boydaki ve şu cinsteki domatesten 250 kasa alacağım' diyecek" 
Tavşan, ürünlerin uzaktan pazarlanması için bir borsa altyapısının oluşturulmasını da önererek, bunun fiyatın doğru şekilde oluşturulmasını sağlayacağını belirtti. Hal Yasası'na da değinen Tavşan, aracılık maliyetlerinin artmasını kendilerinin de istemediğini söyledi Tavşan, "üretici, hal ve perakendeci" süreçlerinin olması gerektiğine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

 "Şu anda öyle bir sistem var ki haller bile artık devre dışı kaldı. Büyük marketler piyasayı ele geçirdi. İstediği zaman ürün alıyor, istemezse almıyor, üretici de mağdur oluyor. Pazarcıları, halleri, manavları ve yerel marketleri yaşatmamız lazım" 

Erken Uyarı Sistemi kurulacak olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Tavşan, şunları kaydetti:

"Bu sistemle üretim planlaması yapılmış olur. İç ve dış piyasadaki talebe göre planlama yapılması gerekiyor. Planlama olmazsa geçen sene patates ve soğanda yaşanan sorunlar tekrar çıkar. En azından bu planlama yazlık ve kışlık 8 kadar çeşitte yapılır ve ona göre çiftçi yönlendirilirse bu ürünlerde fiyat dalgalanmaları yaşanmaz. Ekonomi Reform Paketi kapsamında açıklanan çalışmaları olumlu buluyor, sahada uygulamasını hep beraber bekliyoruz."
 

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu