Devlet desteğiyle kurduğu çiftlikle geçimini sağlıyor

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşayan veteriner hekim Özlem Yılmaz, yıllardır hayalini kurduğu küçükbaş hayvan üretim ve pazarlama tesisini, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) aldığı destekle hayata geçirdi.

EKONOMİ 21.06.2024, 00:49 Melina Ay
Devlet desteğiyle kurduğu çiftlikle geçimini sağlıyor

Girişimci bir çocuk annesi Özlem Yılmaz, zooteknist eşi Burak Yılmaz'ın desteğiyle Elbistan'ın Eldelek Mahallesi'nde 27 dönümlük arazide kurduğu küçükbaş hayvan üretim tesisinde, TKDK desteğiyle başladığı 400 adet küçükbaşı 3 yıl içinde bin hayvan sayısına çıkardı. Hayallerini gerçeğe dönüştüren Yılmaz, yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alanda AB standartlarına uygun bir çiftlik kurarak, koyun ve kuzularının sağlığına büyük özen gösteriyor. Özlem Yılmaz, neredeyse tüm zamanlarını çiftlikte hayvanlarıyla geçirdiklerini belirtti.

Kadın girişimci Yılmaz, geçimlerini yetiştirdikleri damızlık koyun ve kuzuların satışıyla sağladıklarını belirterek, projesinin TKDK tarafından kabul edilmesinin ardından inşaata başladıklarını ve kısa süre sonra hayvanları getirerek faaliyetlere başladıklarını anlattı. 27 dönüm arazi üzerinde 3 bin metrekare kapalı alana sahip olduklarını belirten Yılmaz, başlangıçta 400 baş koyunları olduğunu, şu anda ise bin koyun kapasitesine ulaştıklarını ifade etti. 500 damızlık koyunun yeni sezonda yavru yapmaya hazır olduğunu ve sağlıklı kuzularla birlikte çiftliğin kapasitesinin artacağını dile getirdi. Geçen yıl 500 kuzu satışı yaptıklarını, 250 koyunu ise damızlık olarak ayırdıklarını ve koyun sayısını her yıl ikiye katlayarak devam ettiklerini ekledi. Yılmaz, Anadolu Merinosu cinsi koyunlarla kapalı alanda hayvancılık yaptıklarını söyledi.

“Umarım hayvan üreticilerine örnek olur”

Kapalı alanda modern küçükbaş hayvan besiciliğinin bölgede ilk kez uygulandığından bahseden Yılmaz, bu tür projelerin sayısının artırılması gerektiğini dile getirdi. Elbistan ve Afşin gibi ilçelerin bu tür projelere elverişli olduğunu söyleyen Yılmaz, “Mera açısından zengin bir bölgedeyiz ve bu projeyi hayata geçirebilecek birçok çiftçimiz var. Biz bu projeyi başlattık, ancak devamının gelmesi gerekiyor. Gelişen dünyada hayvancılığın artması ve biyoçeşitliliğin korunması için bu tür projelerin çoğalması şart. Umarım bu proje, bölgedeki diğer hayvan üreticilerine de örnek olur” dedi.

Çiftliği genişletmeyi hedefliyorlar

Zooteknist Burak Yılmaz ise, eşi Özlem Yılmaz ile birlikte küçükbaş besicilik çiftliklerini daha da genişletmeyi hedeflediklerini belirtti. Burak Yılmaz, çiftlikte hayvan refahı ve yem rasyonları ile ilgilendiğini, eşinin ise hayvanların sağlık süreçlerini kontrol ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)