Deutsche Bank’tan Türkiye tahmini

Deutsche Bank'a göre, Türkiye tahvilleri 2024 senesinde en iyi performans ortaya koyan gelişmekte olan tahviller arasında bulunabilir.

EKONOMİ 13.11.2023, 20:37 14.11.2023, 17:49 topcu
Deutsche Bank’tan Türkiye tahmini

Deutsche Bank'ın paylaştığı bilgi notunda, halihazırda görülen tekrar fiyatlamaya ve son dönemlerdeki agresif faiz artışlarına karşın Türk tahvil piyasasına tekrar girmek için şu an çok erken olduğu kaydedildi. 

Yapısal anlamda biraz daha iyimserliğe dönebilmek için birkaç ay daha olduğu vurgulanan bilgi notunda, "Türkiye yerel tahvillerinin 2024 senesinde en iyi performans ortaya koyan gelişmekte olan yerel tahvil piyasaları arasında bulunacağını düşünüyoruz." ifadesine yer verildi.

Bahse konu notta, büyümenin ikinci çeyrekte öngörülerin üzerinde gelmesi ve bütçe açığı projeksiyonlarının ise tahminlerin üzerinde olması sebebiyle, ülkemizin büyüme tahmininin yüzde 4'e yükseltildiği aktarıldı. Yıl sonu enflasyon öngörüsü yüzde 69

Enflasyonun, döviz kurlarındaki istikrar, enflasyondaki gerileme trendi ve iç talepteki yumuşamayla yüzde 61'de duraksadığı belirtilen bilgi notunda, enflasyonist baskıların önümüzdeki aylarda da süreceği, sene sonunda enflasyonun yüzde 69 düzeylerinde olabileceği tahminlerine yer verildi.

Notta, Türk lirasındaki değer kaybı, petrol fiyatlarındaki artış, hizmet enflasyonundaki devamlılık ve enflasyon öngörülerindeki yükselişin, enflasyondaki artı yönlü riskleri artırdığı belirtildi. 

Deutsche Bank'ın notunda, TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) parasal sıkılaştırmada tahminlerin üzerinde kararlar almasının, korunmaya açık Türk lirası mevduatlara işaret edilerek uygulanmaya başlanan makro ihtiyati kapsamdaki yeni uygulamaların ve TCMB'nin şeffaf iletişiminin Türk lirası için sürpriz bir pozitiflik içerdiğine vurgu yapıldı.

Bilgi notunda, Türk lirası için taktiksel alım tavsiyesinde bulunuldu.

Yorumlar (0)