Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “Tek haneli rakamlara ulaşıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Edirne'deki ziyaretleri sırasında ekonomik durumu değerlendirdi. Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Haziran ayında aylık enflasyon yüzde 1.64 olarak gerçekleşti ve yıllık enflasyon 3.8 puan düşerek yüzde 71.6 oldu. Temmuz ve Ağustos aylarında daha hızlı bir düşüş göreceksiniz; Temmuz’da yüzde 60'lar, Ağustos’ta ise yüzde 50'ler civarında enflasyon bekliyoruz. Tek haneli rakamlara ulaşıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

EKONOMİ 07.07.2024, 17:53 Melina Ay
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “Tek haneli rakamlara ulaşıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”

Edirne Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Yılmaz, iş dünyasıyla buluştu. Konuşmasında, pandemi sonrası toparlanamayan dünya ekonomisinin büyüme hızının tarihsel ortalamaların altında seyrettiğini belirtti. Son 20 yılda dünya ekonomisinin yıllık yüzde 3.6 büyüdüğünü, ancak pandemi ve sonrası şokların etkisiyle bu oranın düştüğünü ifade etti. 2023'te dünya ekonomisi yüzde 3 büyürken, Türkiye’nin ise yüzde 4.5 büyüme kaydettiğini söyleyen Yılmaz, “Bu yıl da yüzde 4 civarında bir büyüme bekliyoruz. İlk çeyrekte yüzde 5.7 büyüme gerçekleştirdik. Türkiye, nominal dolar bazında dünyanın 17., satın alma gücü paritesine göre 11. büyük ekonomisi. Geçen yıl milli gelirimiz 1.1 trilyon doları aştı, kişi başına gelirimiz 13 bin 110 dolara yükseldi. Geçen yıldan bu yana büyümemizde tüketimden ziyade üretim ve ihracata ağırlık verdik. Enflasyonu düşürürken büyümeyi ve istihdamı koruma hedefindeyiz” açıklamalarına yer verdi.

“2026’da tek haneli rakamları hedefliyoruz”

Enflasyonla mücadelede orta vadeli programın önemine değinen Yılmaz, “Enflasyonu üç aşamada ele aldık: geçiş süreci, dezenflasyon süreci ve kalıcı fiyat istikrarı. Mayıs ayında geçiş sürecini tamamladık ve dezenflasyon sürecine geçtik. Haziran ayında aylık enflasyon yüzde 1.64, yıllık enflasyon ise yüzde 71.6 olarak gerçekleşti. Temmuz ve Ağustos aylarında yıllık enflasyonun hızla düşeceğini göreceksiniz. 2025’te yüzde 20’ler, 2026’da ise tek haneli rakamları hedefliyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz de olumlu bir seyir izliyor, geçen yıl Mayıs'ta 98.5 milyar dolara düşen rezervler, 28 Haziran itibarıyla 143 milyar dolara yükseldi” ifadelerini kullandı.

Deprem bölgeleri için 1 trilyon 30 milyar lira bütçe ayrılmış

Geçen yıl yaşanan büyük afetin ardından, deprem bölgelerinde kalıcı konutların inşası ve altyapı çalışmaları için 104 milyar dolarlık bir maliyetle karşı karşıya olduklarını belirten Yılmaz, merkezi yönetim bütçesinden 1 trilyon 30 milyar lira ayırdıklarını söyledi. Toplantının ardından Yılmaz, Kırkpınar Final Müsabakasını izlemek için er meydanına geçti.

Yorumlar (0)