Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz sinyali verdi: Cezasını gerekirse 10 katına çıkarırız

İş dünyasının önde gelen isimleriyle gerçekleştirdiği buluşmada önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, fahiş fiyat cezalarını 10 katına kadar çıkaracaklarının sinyalini verdi.

EKONOMİ 08.11.2023, 15:28 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz sinyali verdi: Cezasını gerekirse 10 katına çıkarırız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Malatya’da iş dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı bir grup iş insanı ile ‘deprem sonrası kalkınma’ odaklı bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, afetzede illerden bazılarının TSO başkanları, inşaat maliyetlerinin çok arttığı, özellikle çimento ve beton fiyatlarının diğer illere göre deprem bölgesinde daha yüksek olduğu iddialarını dile getirdi. Bazı iş insanları ise TSO başkanlarının fahiş fiyat eleştirilerine karşı çıktı. Tartışmalara son noktayı koyan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ise deprem bölgesinde daha sıkı şekilde fahiş fiyat denetimleri gerçekleştireceklerini ve cezaların da gerekirse daha yüksek olacağını söyledi.

Dünya ortalamasının üzerinde bir enflasyon sorunu

Türkiye’nin son 3 yılda büyümede, ihracatta, istihdamda ve üretimde önemli bir başarı ortaya koyduğunu belirten Yılmaz, reel tarafta rakamların olumlu olduğunu, bununla beraber dünya ortalamalarının oldukça üstünde bir enflasyon sorunu yaşandığını açıkladı.

Merkez, araç bağımsızlığı ile adımlar atıyor

Bu soruna ilişkin son dönemlerde gerekli politikaların öncelik sırasının değiştirildiği işaret eden Yılmaz, önümüzdeki dönemde, bir taraftan bu reel büyüme performansımızı sanayide, AR-GE’de, teknolojide sağladığımız ivmeyi belli bir düzeyde sürdürürken ve istihdamı belli bir düzeyde arttırırken bir taraftan da fiyat istikrarını sağlamak istediklerini vurguladı. Önümüzdeki dönemin ağırlıklı önceliğinin bu fiyat istikrarı meselesi olduğuna dikkat çeken Yılmaz, fiyat istikrarını sağlarken diğer dengeleri de gözeterek yapmaya çalıştıklarını vurguladı. “Bir anda enflasyonu düşürebilir misiniz? Teorik olarak bence mümkün” diyen Yılmaz, bütün dengeleri alt üst ederek hiçbir dengeyi gözetmezseniz çok hızlı bir şekilde birtakım büyük toplumsal maliyetlerle sonuçlar elde edilebileceğini söyledi. Ama bunu hiç kimsenin istemeyeceğini anlatan Yılmaz, kademeli bir şekilde, belli bir süreç içinde enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek istediklerini anlattı. Bunun programını ve planını yapmış durumda olduklarını kaydeden Yılmaz, “Bir taraftan para politikalarında bir güncelleme yapıldı ve orada Merkez Bankamız araç bağımsızlığı çerçevesinde gerekli adımları atıyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)