Covid-19 semptomu göstermeyen Türk şoförler yurt dışına çıkabilecek!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) belirtisi göstermeyen Türk şoförlerin, İran ve Irak sınır kapılarından giriş-çıkışlar hariç, Türkiye'ye girişlerinde her türlü sağlık önlemlerinin alınması şartıyla 14 günlük karantina süresini beklemeden yeniden yurt dışına çıkış yapabilmeleri için izin verileceğini açıkladı. 

EKONOMİ 27.04.2020, 10:39 27.04.2020, 11:17
Covid-19 semptomu göstermeyen Türk şoförler yurt dışına çıkabilecek!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada uluslararası ticarette yük taşımacılığına yönelik alınan yeni kararları bildirdi. 

Bakan Pekcan, uluslararası yük taşımacılığı dâhilinde pek çok önemli düzenleme gerçekleştirildiğini, bunlara ilaveten yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede gelinen aşama göz önünde bulundurularak, ihracat sevkiyatlarının olumsuz anlamda etkilenmemesi, tedarik zincirinin hasara uğramaması ve taşımacılık sektörünün aktif bir şekilde çalışabilmesi için Sağlık, İçişleri, Dışişleri ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarıyla eş güdüm içinde önemli bir hamlede bulunulduğunu kaydetti.

"14 günlük karantina süresini beklemeden yeniden yurt dışına çıkış yapabilecekler"

Pekcan, "Uluslararası ticari taşımacılık kapsamında İran ve Irak sınır kapılarından giriş-çıkışlar hariç olmak üzere, Türk şoförlerin Türkiye'ye girişlerinde, Sağlık Bakanlığı birimlerince yapılan muayene sonrasında Covid-19'a ilişkin herhangi bir semptom tespit edilmemesi ve her türlü sağlık tedbirlerinin alınması koşuluyla 14 günlük karantina süresini beklemeden tekrar yurt dışına çıkış yapabilmelerine izin verilecek." ifadelerini kullandı. 

"Semptom görülmeyen yabancı uyruklu şoförlere 72 saat kuralı getirildi"

Sağlık kontrollerinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin herhangi bir semptom görülmeyen yabancı uyruklu şoförlere 72 saat kuralının getirildiğini aktaran Pekcan, "Yabancı uyruklu araç şoförlerin, sağlık kontrolleri sonrasında herhangi bir semptom tespit edilmemesi ve her türlü sağlık tedbirlerine uymaları koşuluyla Türkiye'ye girişlerini takip eden 72 saat içinde ülkemizden tekrar çıkış yapmalarını taahhüt etmeleri halinde, 14 günlük karantina süresi uygulanmadan yüklerini bırakmaları için ülke içine girişlerine izin verilmiştir. Ülkemize giriş yapan araçlar yine dezenfeksiyon işlemine tabi tutulacak, Türk ve yabancı şoförler için ilgili valilik veya kaymakamlıklar tarafından gerekli her türlü sağlık ve güvenlik tedbirleri alınacak. Kovid-19 semptomları görülen yabancı şoförlerin yurt içine girişlerine kesinlikle izin verilmeyecek, Türk şoförlerin ise ilgili sağlık müdürlüklerine bildirim yapılarak karantina/tedavi altına alınmaları sağlanacaktır." açıklamasını yaptı. 

"İlaç, tıbbi malzeme ve gıda maddeleri taşıyan araçların girişlerine öncelik verilecek"

Pekcan, bazı araçlar ile şoförlerin girişinin ayrı öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Türkiye açısından aciliyet arz eden ilaç, tıbbi malzeme ve gıda maddeleri taşıyan araçların girişlerine öncelik verilecek." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu