Çoban sıkıntısı hayvancılık sektörünü zorluyor: 150 bin kişiye ihtiyaç var

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, hayvancılık sektöründe yaşanan çoban sıkıntısına dikkat çekerek, Türkiye'nin 150 bin çobana acil ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Çelik, hükümetin yabancı çoban temini için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

EKONOMİ 10.07.2024, 18:05 10.07.2024, 18:07 Buse Önder
Çoban sıkıntısı hayvancılık sektörünü zorluyor: 150 bin kişiye ihtiyaç var

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların son dönemdeki en büyük sorunlarından biri haline gelen çoban sıkıntısı hayvancılık sektörünü zorluyor. Çoban eksikliği nedeniyle hayvan yetiştiricileri, gerektiğinde mültecilerin de çoban olarak değerlendirilmesi çağrısında bulunuyor.

Sektörde çoban krizi

Türkiye'de çoban bulma sorunu devam ederken, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, Türkiye'nin acilen 150 bin çobana ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Bu durumun hayvancılık sektörünü ciddi şekilde etkilediğini vurgulayan Çelik, çoban bulunamamasının sektöre yatırım yapılmasını zorlaştırdığını ifade etti.

Yabancı çoban istihdamı gündemde

Çelik, hükümetin Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri ile yabancı çoban istihdamı için görüşmeler yaptığını bildirdi. Türkiye'deki Afgan çobanların bir süre çalıştıktan sonra alternatif işlere yöneldiğini anlatan Çelik, "Her sabah 'işletmemizdeki çobanımız acaba kaçtı mı?' korkusuyla uyanıyoruz. Dolayısıyla bu sektöre yatırım yapamıyoruz" dedi.

‘Yerli çobanlar desteklenmeli’

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, ülkede çoban açığı bulunduğunu ve yerli çobanların desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'de hayvan sayısının istenilen seviyede olmadığını belirten Çelik, “Çobanlığın ismi değiştirilerek 'sürü yöneticiliği' yapıldı. 'Sürü yöneticiliği' mesleğinin sevdirilmesi ve özendirilmesine yönelik bir adım atılmıyor. Çobanların sosyal güvencesi sağlanmalı. Şu an 5-6 aylık çoban desteği sağlanıyor ama bu yeterli değil. Bu destekler 12 aya yayılmalı" şeklinde konuştu.

‘Yabancı çobanların kayıt altına alınması gerekiyor’

Çelik, yabancı çobanların kayıtları ve güvenceleri olmadan çalıştırılmasına izin verilmemesi gerektiğinin de altını çizdi. Çobanların kimliklerinin ve suç kayıtlarının bilinmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Şu anda hükümetin bu çalışmayı yapması bize de güvence verir. Biz de kendimizi güvende hissederiz dedi.

Türkiye'deki çoban sorununu çözmek için hükümetin bir çalışma yürüttüğünü belirten Çelik, hükümetin Afganistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile görüştüğünü ve yabancı çoban istihdamıyla ilgili taslak bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. "Yabancı çoban istihdamı yasal mevzuata dayanarak ve karşı taraftaki ülkelerle iş birliği protokolü yaparak sağlanabilir. Bu durum bizim için çok iyi olur" dedi.

Yasal düzenleme gündemde

Çelik, yabancı çobanların istihdamı konusunda güvenlik ve yasal düzenlemelerin önemine dikkat çekti. "Çalıştırılan yabancı çobanların gerçek kimlikleri bilinmiyor. Bunların bir suç kaydı var mı, aranıyor mu, bilmiyoruz. Adam kırmızı bültenle aransa bile biz bilmiyoruz. Hükümetin bu çalışmayı yapması bize de güvence verir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)