CHP, yeni asgari ücret teklifini açıkladı!

Artan gıda fiyatları ve fahiş fiyatlar ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin 5 bin 225 TL olması gerektiğini açıkladı. 

EKONOMİ 11.05.2022, 14:11 12.05.2022, 15:49 Ömer Aksan
CHP, yeni asgari ücret teklifini açıkladı!

Gıda fiyatlarında yaşanan artış, kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı’ndan temmuz müjdesi gelmişti

Enflasyon oranlarının özellikle yüzde 70'lere gelmesinin ardından yumurtadan ayçiçek yağına, şekerden una kadar bütün temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışları meydana geldi.

Alım gücünün düşmesinin ardından hükümet cephesinden asgari ücrete zam konuşulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Temmuz ayında gerçekleştirilecek olan enflasyon farkı artışlarıyla birlikte dar gelirlerinin alım gücünü iyileştireceğiz." sözleriyle zam sinyali vermişti.

CHP’den asgari ücret teklifi: 5 bin 255 lira

CHP kanadı ise asgari ücrete yapılacak olan ara zam için açıklama yaptı. Konuya ilişkin partisi adına açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücrete zam beklediklerini duyurdu.

Asgari ücretin, yapılacak olan zamla birlikte 5 bin 255 TL olması gerektiğini söyleyen Ağbaba, “Son bir senelik enflasyon, nisanda yüzde 70 olarak belirlendi. 2022’nin ilk 4 aylık enflasyonu yüzde 31,77 olarak açıklandı. Böylece, nisan ayı itibariyle 4 bin 253 TL asgari ücret, enflasyondan arındırıldığı zaman geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla alım gücü olarak 2 bin 625 TL’ye denk düşüyor. Asgari ücretli vatandaş, geçtiğimiz yıla oranla aynı miktarda ekmek almak istemesi halinde asgari ücret en az 5 bin 225 lira olmalıdır.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu