Cevdet Yılmaz'dan enflasyon mesajı

Cevdet Yılmaz, "Orta vadede tek haneli enflasyona ulaşmayı öngörüyoruz. Bunun politikalarını tek tek 'Orta Vadeli Program'da görme olanağı olacak." dedi.

EKONOMİ 26.08.2023, 21:15 Koray
Cevdet Yılmaz'dan enflasyon mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Afyonkarahisar ziyareti çerçevesinde iş dünyası temsilcileriyle buluştu."OVP'nin üç ana ayağı var"

Yılmaz, eylül ayında OVP'yi (Orta Vadeli Program) ve ekim ayında 12'inci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nı TBMM'nin (Türkiye Büyük Millet Meclisi) gündemine getireceklerini dile getirdi.

"Orta Vadeli Program'ın üç ana ayağı var." diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"İlki, para politikamızın ana çerçevesi, güncellenmiş haliyle OVP'de yer alacak. Detayları elbette ki Merkez Bankamızı ilgilendiriyor. İkinci konu, maliye politikamız, detaylı bir biçimde Orta Vadeli Program'da yer bulacak. Oradaki temel prensibimiz ise depremden kaynaklanan belli süreli harcamalar dışarıda tutulmak kaydıyla bütçe açıklarımızın, milli gelire oranını AB (Avrupa Birliği) standartlarında tutmak. Bu perspektifte, bir yandan gelir politikalarımızla bir yandan da harcama politikalarımızla kamunun uygun koşullar altında ve belli bir disiplin içinde bütçesini yönetmek. Bütün bunların detayları OVP'de kurum kurum tavanlarıyla birlikte bulunmuş olacak üç senelik bir perspektifte. Diğer yandan yapısal reformlar da çok önemli. Biz, işte bu toplantıları bu yüzden yapıyoruz. İş dünyasıyla, şu ana değin işveren kesimiyle, emekçilerle, sendikalarla görüşmelerimiz oldu. Yine TOBB ile tüm kentlerimizden gelen odalarla, borsalarla toplantılarımız oldu. Tüm buralardan gelen düşünceleri süzerek yapısal reform gündemimizi hazırlıyoruz.""Ekonominin düşmanı belirsizliktir"

OVP ile birlikte öngörülebilirliği temin etmeyi hedeflediklerinin, ekonominin düşmanının belirsizlik olduğunun altını çizen Yılmaz, siyasi belirsizliklerin seçimlerle birlikte ortadan kalktığını, OVP ile teknik manada da öngörülebilirliği kuvvetlendiren bir çerçeveye sahip olacaklarını belirtti.

Yılmaz, bu kapsamda bir yandan ihracat, üretim, istihdam, yatırım kapsamında kalkınma sürecini sürdüreceklerini, diğer yandan da özellikle enflasyonla mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürerek istikrar içinde büyüyen bir Türkiye hedefini gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Yılmaz, konuşmasının sonunda, "Orta vadede tek haneli enflasyona ulaşmayı öngörüyoruz. Bunun politikalarını tek tek 'Orta Vadeli Program'da görme olanağı olacak." dedi.

Yorumlar (0)