Cevdet Yılmaz'dan asgari ücret mesajı! Memur ve emekli maaşında ne kadar artış bekleniyor?

Katıldığı bir televizyon yayınında enflasyon hedeflerinden asgari ücrete, kira ve konut fiyatlarının düşürülmesinden Türkiye'nin 5 yıllık ülke risk primine kadar pek çok konuya değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz; memur, memur emeklisi ve işçi emeklisini ilgilendirecek zam konusundan da bahsetti.

EKONOMİ 16.12.2023, 09:53 Hakan Öksüz
Cevdet Yılmaz'dan asgari ücret mesajı! Memur ve emekli maaşında ne kadar artış bekleniyor?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TRT Haber'de yayınlanan bir programa katılarak Orta Vadeli Program (OVP), enflasyon, asgari ücret, konut fiyatları, kiralar, memur, memur emeklisi ve işçi emeklisi için öngörülen maaş zam oranlarından bahsetti.

"Merkez Bankası rezervleri aylar içinde yüzde 44 yükseldi"

Mayıs ayında yapılan seçimlerin ardından siyasi belirsizliğin son bulduğunu vurgulayan Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) ve 12. Kalkınma Planı'nın bunda etkili olduğunu kaydetti. Kahramanmaraş depremlerine rağmen bütçe açıklarının makul seviyelerde kaldığını savunan Yılmaz, "Merkez Bankası rezervleri mayıs ayında 98,5 milyar dolara kadar inmişti. 8 Aralık rakamları itibarıyla 141,4 milyar dolardayız. Yaklaşık yüzde 44 oranında artış söz konusu."dedi.

"Türkiye'nin 5 yıllık ülke risk primi CDS'si 700'den 300'e indi"

Mayıs ayında Türkiye'nin 5 yıllık ülke risk primi CDS'sinin 700 seviyesine ulaştığını, bugün ise 300 bandının altına inildiğini hatırlatan Cevdet Yılmaz, "Türkiye'deki güven ortamının artması, bunu sağladı. Dışarıdan fon akışı arttı. Kabul edin etmeyin; 'yatırım yapılabilir' az sayıdaki ülkeden biriyiz. Enflasyonla mücadelemiz sürüyor. Milli gelirin bu ay sonunda 1,1 trilyona yaklaşmasını bekliyoruz. İlk kez nominal dolar bazında 1 trilyon eşiğini aştık." dedi.

2024, 2025 ve 2026 yılları için enflasyon hedefleri

Normalin dışında bu yıl yaz aylarına enflasyonun yüksek olduğunu, bunda kurdak hareketlilik ile diğer faktörlerin etkili olduğunu belirten Yılmaz, "Aylık bazda enflasyonda düşüş var. Yıllık bazdaki düşüşü görmek için 2024'ün ortalarını beklememiz gerekiyor. Baz etkisi var çünkü. 2025'e kadar enflasyonun yüzde 15'e düşmesi hedefimiz var. 2026 için ise enflasyon hedefimiz yüzde 8,5." değerlendirmelerinde bulundu.

Kiralar ile konut fiyatları

Kiralar ile konut fiyatlarındaki artışın hızının düştüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Deprem bölgesinde konut inşaları sürüyor. Bunlar tamamlanınca depremzedelerin oraya dönüşü sağlanacak. TOKİ'ye son 2 yılda ciddi kaynak ayrıldı. Kentsel dönüşümle ilgili adımlarımız var. Bunun için bir başkanlık oluşturduk ve kanun yaptık. Kiraları ve konut fiyatlarını kalıcı şekilde düşürme gayretimiz var. Kira artışında yüzde 25 sınırlaması, kiracıyı korumak için var. Enflasyon makul seviyelere inince bu tedbire ihtiyaç kalmayacak." ifadelerini kullandı.

Asgari ücret konusu

Asgari ücret konusuna değinen Cevdet Yılmaz, "Refahı artırma ve alım gücünü koruma amacımız var. Öte yandan istihdam artışının devamını da istiyoruz. Daha fazla kişinin istihdam edilmesi, bunun kayıt dışına kaymaması için gayret sarf ediyoruz. Dolayısıyla burada bir denge gerekiyor. İşletmeler güçlenmezse çalışan istihdam edemez. İki tarafın da işine gelecek bir ücret üzerinde anlaşmak gerekiyor. Çalışanları enflasyona ezdirmemek, temel hedeflerimizden biri." dedi.

Memur, memur emeklisi ve işçi emeklisi için beklentiler

Memur ve emekli aylıklarında beklenen artışa ilişkin soruya da yanıt veren Cevdet Yılmaz, "Biliyorsunuz ki emekli sayısı birden arttı. Buna rağmen emeklilerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Memurun toplu sözleşme gereği alacağı bir fark mevcut. Enflasyon farkı da eklenince iyi bir zam yapılmış olacak. Haliyle bu memur emeklisini de etkileyecek. 2024 için öngördüğümüz enflasyonun üzerinde bir artıştan bahsediyoruz. Memur ve memur emeklisi için bu artış yüzde 50 civarında olacak. İşçi emeklilerimizin şartları daha farklı. Asgari emekli ücreti alanlar da mevcut. Dengeyi koruyacağız ve düşük ücret alanı gözeteceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)