Cari açık 16 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye'nin 12 aylık cari açığı, mayısta 2 milyar 370 milyon dolarla Şubat 2003'ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi.

EKONOMİ 11.07.2019, 16:12 11.07.2019, 16:35 Hülya İlgin
Cari açık 16 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, cari işlemler hesabı, mayısta 151 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık (ithalat ve ihracat arasındaki açık, dış ticaret açığı) 2 milyar 370 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylece yıllıklandırılmış cari açık, 2003 yılının Şubat ayından bu güne kadar gördüğü en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

Diğer taraftan ekonomi yönetiminin aldığı önlemler ve ekonomideki dengelenme süreci çerçevesinde yıllıklandırılmış cari açık 12 aydır kesintisiz düşüşünü sürdürdü. Analistler, haziran ayında da cari açıktaki gerilemenin devam edeceğini ve yıllıklandırılmış açığın kapanacağını düşünüyor.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı'ya göre yıllık açıkta düşüş eğilimi korunuyor; haziran ayına ilişkin dış ticaret verileri yıllık açığın sıfıra yakın seviyelerine inebilir.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, gelişmeler sonrası 2019 yılı sonu cari açık tahminlerini 13,5 milyar dolardan 9,5 milyar dolara revize ettiklerini belirterek, "Dış açıktaki sert düşüş ve turizm gelirlerinde yıllık artış ana destekleyici unsurlar. Petrol fiyatlarında mevcut seviyelerin korunması da cari açıktaki düşüşün hızı açısından önemli." dedi.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, 2017 yılı sonunda yüzde 5,6 seviseyinde olan fakat 2018 yılını yüzde 3,5 düzeyinde kapatan cari açık oranının 2019 yılı sonunda yüzde 1,3'e kadar inebileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Altın ticaretindeki gerileme eğilimi sürer mi?

Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise son 12 aylık cari açığın GSYH'ye (gayrisafi yurt içi hasıla) oranla yüzde 0,3'e düştüğünün altını çizdi.

Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi haziran ayı gümrük dış ticaret öncü verilerinin, geçen yıla göre çok daha düşük dış açığa işaret ettiğini söyleyerek, "Bu gelişme son 12 aylık cari fazlanın haziranda 0,1 milyar dolar civarına gelebileceğini düşündürmektedir." ifadelerini kullandı.

Cari açıkta mayıs ayında gözlenen iyileşmede, dış ticaret açığının geçen yıldan düşük açık ve hizmetler dengesinin yüksek fazla vermesinin ana etken olduğuna vurgu yapan Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, şunları söyledi:

"Dış ticaret açığı mayısta yıllık bazda yüzde 76,5 azalmıştı. Buna ek olarak, hizmetler dengesi içinde turizm gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 12,1'lik artış göstermesine karşılık, turizm giderleri yıllık bazda yüzde 1,2 azalması net gelirleri yükseltti. Bavul ticaretinde yıllık bazda yüzde 5'lik artış gözlemlenirken, taşımacılık gelirleri yüzde 13,9 yükseldi. Finansman tarafında cari fazla ve net hata-noksan girişi ile resmi rezervlerde 3 milyar dolar artış gözlendi. Önceki yıl cari açığı artıran faktörlerin başında gelen enerji ticaretindeki gelişmelerin devam edip etmeyeceği kritik görünürken, petrol fiyatlarının son dönemdeki gerileme ile 2018 yılı ortalaması olan 72 doların altına inmesi cari açığı azaltıcı etki getirebilir. Altın ticaretinde ise geçen yıl beş ayda verilen 7,1 milyar dolar net açık bu yıl aynı dönemde 3,1 milyar dolara gerilemiştir. Bu eğilim de devam edebilir."

Turizm gelirlerinin ve turist sayısının artış eğilimini koruması ile cari dengenin toparlanma göstermeye devam edeceğini ifade eden Anadolu Ajansı (AA) Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, "AB pazarı ve genel olarak küresel çapta büyümenin 2018 ilk yarısında güçlü seyretmesi ihracat açısından destekleyici olmuştu, bu bağlamda bu bölgelerde gözlenen yavaşlamanın ihracat artış hızımızı da yavaşlattığı izlenmektedir. Bu doğrultuda, 2019 sonu tahminimizi 2 milyar dolar açığa revize ederken, bu tahmin üzerinde risklerin aşağı yönde devam ettiğini belirtmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Cari işlemler dengesindeki gerileme sürer mi?

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya ise nisan ayında yaşanan 4,4 milyar dolarlık portföy çıkışından sonra mayısta 1,5 milyar dolarlık portföy girişi olduğunu hatırlattı.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya, yaz aylarındaki verilerle birlikte yıllık bazda cari fazlanın görülebileceğini belirterek sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
"Yıl genelinde cari işlemler dengesindeki gerilemenin devam etmesini bekliyoruz. Yaz aylarında yıllık bazda cari fazla görebiliriz ancak sonbahardan itibaren şirketlerin borç ödemelerinin de etkisiyle yine yıllık bazda negatife dönülebileceği düşüncemizi koruyoruz."

Yorumlar (0)
14°
açık