Çalışan annelere aylık 650 lira destek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı: Çalışan annelere aylık 650 lira destek!

EKONOMİ 13.10.2019, 13:02 13.10.2019, 13:38
Çalışan annelere aylık 650 lira destek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB (Avrupa Birliği) Delegasyonu, 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen, sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına, her ay 650 lira destek sağlayacak.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki "Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"nin hayata geçirileceğini kaydetti.

İki bakanlığa bağlı kreşler için geçerli

Projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağınının altını çizen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şu bilgileri paylaştı:

"Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay yaklaşık 650 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak."

Annelere toplam 169 milyon lira yardım yapılacak

Projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da SGK tarafından uygulanacağını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bir anne 24 ay boyunca destek alabilecek. Ayrıca mali desteğe başvuran ilk 13 bin anneye tek seferlik 650 lira (100 avro) kırtasiye desteği de sağlanacak." diye konuştu.

Toplam 169 milyon lira

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, proje kapsamındaki yardımların toplamda 169 milyon lirayı (26 milyon avro) bulacağına dikkati çekerek, "Projenin amacı, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek. Bakanlık olarak aile birliğini korumak ve güçlendirmek için bu tür projeleri yaygınlaştıracağız." şeklinde konuştu.  

Proje için ön kayıtlar 15 Ekim Salı günü saat 14.00'ten itibaren internet üzerinden (www.sgkkurumsalcocukbakımı.org) e-devlet şifresiyle yapılabilecek.

Yorumlar (0)
15
açık