Brezilya’daki eşitsizliği protesto için borsa binasını bastılar

Evsiz İşçiler Hareketi, Brezilya’daki ekonomik krizi ve vatandaşların yaşadığı problemleri gerekçe göstererek tava ve tencerelerle Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı bastı.

EKONOMİ 24.09.2021, 13:24 24.09.2021, 13:59
Brezilya’daki eşitsizliği protesto için borsa binasını bastılar

Evsiz İşçiler Hareketi, Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal etti.

“İnsanlar açlıktan ölüyor”

Sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Evsiz İşçiler Hareketi, "Sosyal eşitsizliğin ve spekülasyonun en önemli sembolü olan Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal ediyoruz. Şirketler kâr üstüne kâr ederken, insanlar burada açlıktan ölüyor. İş giderek güvencesiz hale geliyor. Başkan Bolsonaro’yu elinde tutanlar var. Piyasanın sahipleri onlar" denildi.

19 milyondan fazla kişi, açlık sınırının altında

Brezilya’daki gıda güvensizliğinin 116 milyonu aşkın insanı etkilediğini belirten Evsiz İşçiler Hareketi, Brezilya’da 19 milyondan fazla insanın açlık sınırının altında yaşadığına dikkat çekti. Ayrıca Evsiz İşçiler Hareketi, Kovid-19 salgınıyla birlikte Brezilya’da bankaların rekor oranlarda kâr ettiğini ve büyük servetlerdeki artışlarıyla 42 yeni milyarderin ortaya çıktığına dikkat çekti.

Brezilya’da yaşanan siyasi kriz enflasyonu tetiklerken, faiz oranlarında artış talep edilmesi sebebiyle borsada yüzde 5’lik bir düşüş meydana geldi. Brezilya’da, pandemi döneminde 15 milyon kişi işsiz kaldı.

Yorumlar (0)