Brent petrol ne kadar? Brent petrol kaç dolar? (19 Ekim 2022)

Brent petrol kaç dolar? Brent petrolün fiyatı ne kadar? 19 Ekim Çarşamba günü brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum. İşte detaylar...

EKONOMİ 19.10.2022, 10:28 19.10.2022, 17:04 Ömer Aksan
Brent petrol ne kadar? Brent petrol kaç dolar? (19 Ekim 2022)

Motorin ve benzin fiyatlarında son zamanlarda yaşanan gelişmelerin ardından uluslararası piyasada brent petrolün fiyatı merak konusu oldu.

Brent petrol kaç dolar? (19 Ekim 2022)

Uluslararası piyasalarda şu an brent petrolün varili 90,28 dolardan işlem görüyor. 

Ham petrol stoklarında düşüş beklentisi

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD'nin ham petrol stoklarında bir önceki haftaya oranla yaklaşık 1 milyon 270 bin varil düşüş tahmin edildiğini duyurdu. Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi olarak bilinen ABD'nin ham petrol stoklarındaki düşüş beklentisi talep endişelerini hafifletti. Bugün ise ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri açıklanacak. ABD'de açıklanan şirket finansal sonuçları ve makroekonomik verilerin resesyon endişelerini hafifletmesi de fiyatların yükselişini destekledi. ABD'de Bank of America'dan sonra dün de Goldman Sachs, Lockheed Martin, Johnson & Johnson, United Airlines ve Netflix gibi şirketlerin 3. çeyrek finansal sonuçları beklentilerden güçlü açıklandı. Gelecek sürece yönelik iyimserliği artıran finansal sonuçlar resesyon endişelerinin de hafiflemesini getirirken, dün Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, iş gücü piyasasının gücünü koruduğunu, ekonomik verilerin resesyona işaret etmediğini aktardı.

ABD petrol rezervinden 15 milyon varili kullanıma sunuyor

Dün brent petrolün varil fiyatı, ABD'nin stratejik petrol rezervinden 15 milyon varili kullanıma sunacağına yönelik haber akışı ve Çin ekonomisine yönelik endişelerle birlikte 88,77 dolara kadar gerilemişti.

Beyaz Saray'dan gelen açıklamada, ABD Başkanı Biden'ın bugün enerji güvenliğinin kuvvetlendirilmesi, maliyetin düşürülmesi ve üretimin teşvik edilmesine yönelik yeni eylemleri duyuracağı ifade edildi.

Açıklamada, bu çerçevede Enerji Bakanlığının aralık ayında teslim edilmek amacıyla stratejik petrol rezervinden 15 milyon varil için satış bildirimi yayımlayacağı aktarıldı.

Söz konusu satışın mart ayında duyurulan 180 milyon varilin üzerinde petrolün piyasaya sürülmesini tamamlayacağı belirtilen açıklamada, gerekirse Biden'ın bu kış stratejik petrol rezervinden ilave satışlara hazır olması için Enerji Bakanlığına çağrı yapacağı ifade edildi.

Öte yandan, dünyanın en önemli ham petrol ithalatçısı Çin'de takvimde bulunan veriler açıklanmamaya devam ederken, bir bilgi verilmemesi ülke ekonomisine ilişkin endişeleri artırıyor.

Pazartesi günü Çin Ulusal İstatistik Bürosu, dün açıklanması beklenen 3. çeyrek büyümenin de aralarında bulunduğu bazı ekonomik verilerin yayınlanmasını ertelemişti.

Teknik olarak brent petrolde 90,46 ile 90,79 dolar aralığının direnç, 90,13 ile 89,80 dolar aralığının destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Brent petrol nedir? 

Brent petrol, küresel petrol piyasasına yön veren petrol olarak bilinir. Ayrıca Londra Brent veya Brent Blend olarak da adlandırılır. Çıkaran firma Shell tarafından "Brent Goose" adı verilmiş olup, %0,37 oranında sülfür barındırır ve bu durum, brent petrolün işlenmesi daha basit olan “tatlı petrol” grubunda yer almasına olanak tanır.

Düşük sülfürlü yani tatlı denilen petrolden dizel ya da benzin yakıtı üretmek, ham petrolü işleyen rafineriler için daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılmakta olan petrol, hafif ve tatlıdır. Bu sebeple rafine edilmesi kolay, dizel ve benzin yakıt üretimi için de uygundur. Öte yandan denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt olarak deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini daha da kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı konusunda ise hangi bölgeden çıkarıldığı ve nereden geldiği önem arz eder. Üretimi daha hızlı ve ucuz olan daha fazla talep görür. Denizden çıkarılmakta olan petrol ile karadan çıkarılanın fiyatı arasında da bazı farklar vardır.

Dün 92,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 90,03 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.46 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,28 artarak 90,28 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 82,70 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, petrol talebine ilişkin endişelerin hafiflemesi etkili oldu.

Yorumlar (0)