Brent petrol kaç dolar? Güncel Brent petrol fiyatı (6 Eylül)

Brent petrol kaç dolar? 6 Eylül 2022 Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum.

EKONOMİ 06.09.2022, 09:07 06.09.2022, 17:23 Ömer Aksan
Brent petrol kaç dolar? Güncel Brent petrol fiyatı (6 Eylül)

Motorin ve benzin fiyatlarında son zamanlarda yaşanan sert artışların ardından uluslararası piyasada brent petrolün fiyatı merak konusu oldu.

Brent petrol fiyatlarında yaşanan dalgalı seyir devam ediyor.

Brent petrol ne kadar? (6 Eylül 2022)

Geçen haftayı 93 dolar bandında kapayan Brent petrol, yeni hafta yükselişle başladı.

Uluslararası piyasada Brent petrol satış fiyatı 95 dolar bandında yer alıyor.

Brent petrol nedir?

Brent petrol, küresel petrol piyasasına yön veren petrol olarak bilinir. Ayrıca Londra Brent veya Brent Blend olarak da adlandırılır. Çıkaran firma Shell tarafından "Brent Goose" adı verilmiş olup, %0,37 oranında sülfür barındırır ve bu durum, brent petrolün işlenmesi daha basit olan “tatlı petrol” grubunda yer almasına olanak tanır.

Düşük sülfürlü yani tatlı denilen petrolden dizel ya da benzin yakıtı üretmek, ham petrolü işleyen rafineriler için daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılmakta olan petrol, hafif ve tatlıdır. Bu sebeple rafine edilmesi kolay, dizel ve benzin yakıt üretimi için de uygundur. Öte yandan denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt olarak deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini daha da kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı konusunda ise hangi bölgeden çıkarıldığı ve nereden geldiği önem arz eder. Üretimi daha hızlı ve ucuz olan daha fazla talep görür. Denizden çıkarılmakta olan petrol ile karadan çıkarılanın fiyatı arasında da bazı farklar vardır.

Yorumlar (0)
18
açık