Borsa günü ekside tamamladı

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, yüzde 1,23 oranında değer yitirerek 21 Haziran'ı 5.186,83 puanla tamamladı.

EKONOMİ 21.06.2023, 18:44 22.06.2023, 09:06 Koray
Borsa günü ekside tamamladı

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 64,78 puan azalırken, işlem hacmi toplamı 57,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Holding endeksi yüzde 1,56, bankacılık endeksi ise yüzde 0,21 oranında değer yitirdi. Sektör endekslerinden en fazla kazandıran yüzde 1,36 ile turizm sektörü, en fazla kaybettiren ise yüzde 3,18 ile ticaret sektörü oldu.Fed Başkanı'ndan 'faiz artırımı' sinyali

Ekonomistler, Fed (ABD Merkez Bankası) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarıyla birlikte global piyasalarda negatif bir seyir gözlendiğini dile getirdi.

Fed Başkanı, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürme sürecinde kat edilmesi gereken çok uzun bir yol olduğunu kaydederek, faiz oranlarının sene sonuna değin biraz daha artırılmasının uygun olacağının düşünüldüğünü belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası'nın, önümüzdeki ay politika faizini yüzde 77 olasılıkla 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor. 22 Haziran veri gündemi

Ekonomistler, Fed Başkanı'nın açıklamaları, TCMB'nin (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) duyuracağı faiz kararı ve BoE (İngiltere Merkez Bankası) faiz kararının yarın (22 Haziran) piyasaların odak noktasında olacağını vurgulayarak, İngiltere Merkez Bankası'nın 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, BoE'nin gelecek dönem politikalarına dair yönlendirmelerinin varlık fiyatları üzerinde çok etkili olabileceğini ifade etti. 

Yarın veri gündeminde ayrıca, ülke içinde haftalık banka ve para istatistikleri, ülke dışında ise ABD'de Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi, öncü göstergeler endeksi, ikinci el konut satışları, haftalık işsizlik müracaatları, Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi, Çin'de ise tatilden ötürü piyasaların kapalı olacağı kaydedildi. TCMB'nin faiz kararı ne olacak?

Ekonomistler, teknik bakımdan BIST 100 endeksinde 5 bin 150 düzeyinin destek, 5 bin 300 ve 5 bin 400 puanın ise direnç konumunda bulunduğunu belirtti.

Öte yandan, TCMB'nin faiz kararına yönelik beklenti anketine iştirak eden ekonomistler, faiz oranının yüzde 19,25'e yükseltileceğini öngörüyor.

Yorumlar (0)