Borcu olanlar dikkat: Son 11 gün! Süre uzatılmayacak

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında, yapılandırmadan yararlanmak isteyenler en geç 3 Temmuz’a kadar başvuru yapabilecek. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre sürenin bir daha uzatılmayacağı kaydedildi.

EKONOMİ 22.06.2023, 10:36 22.06.2023, 10:38 Şeyda Gül
Borcu olanlar dikkat: Son 11 gün! Süre uzatılmayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, sosyal güvenlik müdürlükleri ve vergi dairelerine ödenecek borçlar başta olmak üzere çok sayıda kurumun alacağının yapılandırıldığı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'dan yararlanmak için son döneme girildi.

Başvuru süresi 3 Temmuz'da dolacak

Yapılandırma düzenlemesinden faydalanmak isteyenlere verilen başvuru süresi 31 Mayıs tarihinde, ilk taksit ödeme süresi ise 30 Haziran’da sona erecekti. Ancak Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu tarihler birer ay uzatılarak vatandaşa ek süre tanınmıştı.

Buna göre, daha önce 30 Haziran olarak duyurulan başvuru süresi bayram tatiline denk gelmesi nedeniyle en geç 3 Temmuz tarihinde, ilk taksit ödeme süresi ise 31 Temmuz'da dolacak.

20 milyar 725 milyon liralık tahsilat gerçekleştirildi

Kanun kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerine 4 milyon 524 bin 66 mükellef başvurdu. Bu doğrultuda 6 milyon 639 bin 482 yapılandırma dosyası oluşturuldu ve bugüne kadar 265 milyar 379 milyon 176 bin liralık alacak yapılandırıldı. Böylece 20 milyar 725 milyon 946 bin 126 liralık tahsilat gerçekleştirilmiş oldu.

Süre uzatılmayacak

Başkanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin 3 Temmuz'a kadar başvurması yapabilecek. Kanun gereğince sürenin yeniden uzatılması imkanı bulunmuyor.

Peşin veya taksitli ödeme mümkün

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödemek mümkün. Kanunda taksitle yapılacak ödemeler için geçmiş kanunlardan farklı düzenleme yapılmış ve taksitlerin aylık dönemler halinde ödenmesi esası getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Kararı ile sadece birinci taksitin ödeme süresi uzatılırken taksitle ödemeyi tercih edenlerin temmuz ayında birinci ve ikinci taksitlerini birlikte ödemesi gerekecek.

Yorumlar (0)