Borç yapılandırmada son ödeme süresi uzatıldı

SGK tarafından borç yapılandırmada son ödeme süresi 3 Ağustos 2023'e uzatıldı.

EKONOMİ 31.07.2023, 18:10 Koray
Borç yapılandırmada son ödeme süresi uzatıldı

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer her çeşit borçların son ödeme süresinin 3 Ağustos 2023'e değin uzatıldığını açıkladı.SGK'dan açıklama

SGK tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, son ödeme tarihi bugün (31 Temmuz) olan cari dönem prim borçları, yapılandırma borçları ve diğer her çeşit borçların son ödeme süresi 3 Ağustos 2023 Perşembe saat 23.59'a değin uzatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yapılandırma ve sigorta primi borçlarının son ödeme tarihinin aynı güne rastlamasından ötürü SGK tahsilat sisteminde yoğunluk oluşmuştur.

Yaşanan bu yoğunluktan ötürü işveren ve sigortalıların mağduriyet yaşamamaları için son ödeme tarihi 31 Temmuz 2023 olan yapılandırma borçları, cari dönem prim borçları ve diğer her çeşit borçların son ödeme süresi 5510 sayılı Kanunun 100. maddesinin dördüncü fıkrasına dayanılarak 3 Ağustos 2023 Perşembe saat 23:59’a değin uzatılmış olup, bahse konu tarihe değin gerçekleştirilecek ödemeler yasal süresi içinde yapılmış olarak sayılacaktır.

Sigorta prim destek ve teşviklerin faydalanmaya devam edilebilmesi, zamanında ödenmeyen primler sebebiyle gecikme zammı ve cezasına maruz kalınmaması ve yapılandırma ödeme planlarının ihlal edilmemesi bakımından belirtilen tarihe değin ilgili borçların ödenmesi büyük önem arz etmektedir."

Yorumlar (0)