Boğazlardan geçişlere zamlı tarife: İlk gün yarın!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ton başına net 4,08 dolar olan boğazlardan gemi geçişi ücretinin 1 Temmuz itibarıyla güncelleneceğini duyurdu. İşte yeni tarife...

EKONOMİ 30.06.2023, 12:36 Hakan Öksüz
Boğazlardan geçişlere zamlı tarife: İlk gün yarın!

Boğaz geçiş ücretlerine yapılacak güncellemenin tarihi merak ediliyordu. Konuya ilişkin bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Ton başına net 4,08 dolar ücret alınıyordu. Bu ücret 1 Temmuz 2023 itibarıyla 4,42 dolara çıkacak. Her yıl boğaz geçiş ücretleri yenilenecek." ifadelerini kullandı.

3 kalem üzerinde ücretlendirme yapılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, boğaz geçişlerinde 3 kalem üzerinde ücret alındığını bildirdi. Montrö Sözleşmesi uyarınca boğazlardan geçen gemilere sağlık denetimi hizmetinin verildiği kaydedildi. 

Fener hizmeti ve tahsiliye hizmeti gibi ücret kalemlerinin de olduğu hatırlatıldı. Boğazlardan geçen gemilerin tonajı (NRT) üzerinden ücretlendirme yapıldığı vurgulandı. Ücretlendirmede esas alınan birimin ise "Altın Frank" olduğu belirtildi.

1983'ten Ekim 2022'ye kadar 0,80 dolar ücret alınıyordu

1983 yılı ile 7 Ekim 2022 tarihi arasında boğazlardan geçen uluslararası gemiler, ton başına net 0,80 dolar ücret ödemek zorundaydı. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücret önceki yıl 4,08 dolar olarak güncellendi. 1 Temmuz itibarıyla bu ücretin 4,42 dolar olacağı kaydedildi. Boğaz geçiş ücretlerinin her sene 1 Temmuz'da güncelleneceği vurgulandı.

Yorumlar (0)