Bir günde 176 milyar dolar kaybetti

Petrol fiyatlarını OPEC toplantısında karar alınamaması vururken Suudi petrol devi Saudi Aramco da krizden payını aldı. Saudi Aramco, bir günde 176 milyar dolar değer kaybetti.

EKONOMİ 09.03.2020, 15:28
Bir günde 176 milyar dolar kaybetti

Petrol fiyatlarında, 1991'deki Körfez Savaşı'ndan sonra ilk kez en sert günlük düşüş gerçekleşti.

Cuma gününe kıyasla yüzde 30'dan fazla değer kaybeden brent petrolün varil fiyatı 45 dolardan 31 dolara düştü.

Söz konusu fiyat düşüşünün sebebi OPEC'in 5-6 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda üretim kesintisinin devam ettirilmesine yönelik karara varılamaması olarak gözüküyor.

OPEC üyesi ülkeler 1,5 milyon varil kesinti önerirken, OPEC+ üyesi Rusya ise bu durumu reddetmiş ve rezervlerinin fiyat düşüşüne hazırlıklı olduğunu bildirmişti.

Suudi Arabistan ise Rusya'nın adımına karşılık ham petrol üretimini artırarak fiyatları düşürme kararı aldı. 

Saudi Aramco 176 milyar değer kaybetti

1991'den beri en sert düşüşünü yaşanması sebebiyle Saudi Aramco'nun hisselerinde bugün yüzde 10, piyasa değerinde ise yaklaşık 176 milyar dolar düşüş yaşandı.

Eğer petrol fiyatları düşük kalmaya devam ederse, Rusya ve Suudi Arabistan'ın petrol gelirleri düşecek. Böylece bu ülkelerin bütçelerinde de milyarlarca dolar açık oluşacak.

Devlerin kârı yüzde 40 düşmüştü

Dünya genelindeki halka açık ilk 12 petrol şirketinin toplam net kârı, geçen yıl bir önceki seneye kıyasla yüzde 40,4 azalarak 63,9 milyar dolar olmuştu.

12 petrol şirketinden derlenen verilere göre, yıllık bilançosunu şu ana dek açıklamayan Suudi Arabistan millî petrol şirketi Saudi Aramco haricinde, Amerikan ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Halliburton, Schlumberger ve Baker Hughes, Hollandalı Royal Dutch Shell, İngiliz BP, Fransız Total, İtalyan Eni, Rus Rosneft ve Norveçli Equinor'un net kâr ve gelirleri 2019 yılında bir önceki döneme kıyasla ciddi derecede düştü.

Bu firmaların geçen yılki toplam net kârı bir önceki döneme göre yüzde 40,4 düşerek 63,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 firma 2018'de 107,3 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Yorumlar (0)
32
parçalı az bulutlu