Binlercesi yarın satışa çıkıyor: Satılamayanlar Kızılay’a bağışlanacak

Hacizli malların satışında yeni dönem yarın başlıyor. Buna göre, muhafazasına gerek kalmayacak hacizli mallar, yarından itibaren bedeli karşısında MKE'ye satılacak. Satılamayan mallar ise Türk Kızılay'a bağışlanacak.

EKONOMİ 31.10.2023, 14:06 Şeyda Gül
Binlercesi yarın satışa çıkıyor: Satılamayanlar Kızılay’a bağışlanacak

Yedieminlerdeki hacizli malların akıbeti belli oldu. Hukuken muhafazasına gerek kalmayan hacizli mallar, 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek olan kararla birlikte satışa çıkacak. Söz konusu mallar, taraflarca alınmaması durumunda bedeli karşılığında Makine ve Kimya Endüstrisi’ne satılacak. MKE’nin de almak istemediği mallar ise bedelsiz olarak Türk Kızılay’ına devredilecek.

Yedieminlerde bulunan hacizli malları içeriyor

18 Ekim'de Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre, İcra ve İflas Kanunu'na eklenen geçici 20. maddeyle yedieminlerde bulunan ve icra hukuku kapsamında artık hukuken muhafazasına gerek kalmayan hacizli malların tasfiyesinin taraf menfaati ve kamu yararı gözeterek çözüme kavuşturulacak.

Haciz kararı kalkmış olun malla sahipleri tarafından alınıyor

Yayımlanan tebliğ kapsamında, haciz kararı kalkmış olup halen yedieminlerde muhafaza edilen mallar kanuni istisnalar hariç öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından teslim alınabilecek.

Borçlu malı teslim almazsa satılacak ya da bağışlanacak

Borçlunun malı teslim almaması durumunda ise rehin hakkı sahibine malı alması imkanı tanınacak.

Elde edilecek bedel hak sahibine ödenecek

Tanınan hakların kullanılmaması durumunda sicile kayıtlı mallar ile diğer mallar, kanunda belirlenen bedel karşılığı MKE A.Ş'ye devredilecek ve satış ile mülkiyet devri durumunda elde edilecek bedel muhafaza edilerek hak sahiplerine ödenecek.

Belirtilen malların, MKE A.Ş'ye de devredilmemesi durumunda ise bağış sistemi devreye girecek. Böylece çürümeye bırakılarak ülke ekonomisi ve çevreye vereceği zararların önlenmesi maksadıyla mallar, Türkiye Kızılay Derneğine bedelsiz olarak devredilecek.

Yorumlar (0)