Binance CEO'su istifa etti

ABD hükümeti, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'in, yaptırım ve kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle toplam 4,3 milyar dolar ceza ödeyeceğini açıkladı. Binance CEO'su Changpeng Zhao, anlaşma çerçevesinde istifa etmeyi ve 50 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

EKONOMİ 22.11.2023, 01:33 22.11.2023, 16:41 topcu
Binance CEO'su istifa etti

ABD Hazine Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamada, Binance'in FinCEN (Mali Suçlarla Mücadele Birimi) ile gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde 3,4 milyar dolar ve OFAC (Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) ile gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde 968 milyon dolarlık ceza ödeyeceği belirtildi. 

Bahse konu açıklamada, Binance'ın yaptırım ve kara para aklamayı önleme yasalarına riayet etmeyecek bir dizi illegal aktörün platformda serbest bir şekilde işlem yapmasına imkan tanıdığı vurgulandı.

FinCEN ile gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde beş senelik gözetim ve Binance'in ABD'den çıkmasının temini dahil, önemli taahhütlerin bulunduğu kaydedilen açıklamada, anlaşma yükümlülüklerin harfiyen yerine getirilmemesi durumunda Binance'in FinCEN tarafından tahsil edilecek olan 150 milyon dolarlık ertelenmiş ceza da dahil olmak kaydıyla, ilave cezalarla karşı karşıya kalabileceği ifade edildi.Yeni CEO'su Richard Teng oldu

Binance CEO'su Changpeng Zhao, anlaşma çerçevesinde istifa etmeyi ve 50 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Zhao, hatalar yaptığını ve sorumluluğu alması gerektiğini kaydederek Binance CEO'luğundan ayrıldığını açıkladı.

Binance’in bu noktada artık bir 'bebek' olmadığını, firmanın yürümesi ve koşmasına müsaade etmenin vaktinin geldiğini ifade eden Zhao, "Binance'in sahip olduğu bu derin altyapıyla başarılı olmaya ve büyümeye devam edeceğini biliyorum." yorumunda bulundu.

Zhao, firmanın üst yöneticilerinden Richard Teng'in Binance CEO'su olarak görev yapacağına belirtti.

ABD hükümeti ile gerçekleştirilen anlaşmaya uygun biçimde, gerektiğinde danışmanlık yapmak için hazır durumda olacağını kaydeden Zhao, son 6,5 senedir gerçek bir mola vermediğini, bu nedenle öncelikle bir müddet çalışmalarına ara vereceğini bildirdi.

ABD hükümeti ile varılan anlaşmaya dikkat çeken Zhao, firmanın herhangi bir kullanıcı fonunu kötü niyetle kullandığının veyahut herhangi bir piyasa manipülasyonuna karıştığının asla iddia edilmediğine de işaret etti.

Yorumlar (0)