Barış pınarları açıldı. Dolar pınarları?

Dünya piyasaları Suriye'ye operasyon açıklamasının ardından sürece dair gelişme ve siyasilerin konuşmalarını takip edecek.

EKONOMİ 07.10.2019, 10:40 07.10.2019, 10:49
Barış pınarları açıldı. Dolar pınarları?

Son olarak, Beyaz Saray Türkiye’nin yanında operasyonda yer alamayacağını açıklamasına rağmen sınırdan çekilerek zımnî olarak onayladı yorumları yapıldı.Hatta Washington SDG'yi desteklemeyeceğini de bildirerek Ankara'nın yolunu açtı.

Bir bankanın döviz masası yetkilisini yaptığı açıklamalar
“ABD’nin açıklaması Türkiye’nin uzun süredir dile getirdiği Suriye’ye yönelik askeri operasyona yeşil ışık sağlarken sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin bir çok soru işareti de barındırıyor. Piyasadaki tepki sınırlı ancak detaylar netleştikçe sürecin fiyatlaması her iki yöne de farklılaşabilir.” şeklindeydi.

Dolar/TL geride bıraktığımız haftaya 5.64 seviyesinin altını deneyerek başlamış olsa dahi siyasal ve bölgesel riskler kaynaklı gergin bekleyiş nedeniyle hafta içinde 5.75’in yukarısını da gördü.

Enflasyonun eylül ayında beklenenin altında kalması sonrası ise Merkez Bankası’nın ekim ayında umulanın üzerde faiz indirimi yapması korkusu lirayı daha da baskıladı.

Cuma günü son olarak 5.70 seviyesini koruyan dolar/TL, ABD’nin Türkiye’nin Suriye operasyonu hakkındaki açıklamasının ardından en yüksek 5.75 seviyesinde işlem görmeye başladı. Uzmanların açıklamalarına göre dolar/TL 2 Ekim’den beri en yüksek seviyeleri test etti. Kur saat 10:00’da 5.7465/5.7485 düzeyinde kaydedildi.

Dolar karşısındaki değer kaybının yüzde 1’e yaklaştığı lira gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Lira yaklaşık yüzde 0.8 değer kaybederken benzer para birimleri dolar karşısında artı eksi yüzde 0.2 bandında hareket ediyor.

Yorumlar (0)
11
açık