Bakanlık göz açtırmıyor: 64 milyon lirayı aşkın ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu, 2023 yılının başından bu yana 1,346 dosyaya 64 milyon TL para cezası kesti.

EKONOMİ 19.09.2023, 10:59 Şeyda Gül
Bakanlık göz açtırmıyor: 64 milyon lirayı aşkın ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde Reklam Kurulu tarafından yılın ilk 9 ayında bin 346 dosyanın aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edildi. Tespit edilen bin 346 dosya hakkında toplam 64 milyon 141 bin 381 TL idari para cezası kesilirken, 38 dosya için de erişimin engellenmesine karar verdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Bu inceleme ve değerlendirmeler kapsamında Reklam Kurulu tarafından yılın ilk 9 ayında Kurul gündeminde 1.527 adet dosya görüşülmüş olup aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1.346 dosya hakkında durdurma cezasıyla birlikte toplam 64.141.381-TL idari para cezası ve 38 adet dosya için de ayrıca erişimin engellenmesine karar verilmiştir” denildi.

Rehber niteliğinde bir çalışma hakkında karar alındı

Açıklamada, kurul tarafından dosya incelemeleri sonuncunda verilen kararların yanı sıra tüketiciler ve elektronik ticaret sektörü başta olmak üzere tüm kesimlere yönelik rehber niteliğinde bir çalışma hakkında da karar alındığı bilgisi paylaşıldı.

“Tüketicilerin deneyim ve görüşlerinden oluşan tüketici değerlendirmeleri hakkında kılavuz ilke kararı olarak kabul edildi” denilen açıklamada, bu çalışma kapsamda, tüketicilerin alışveriş tercihlerinde önemli bir yer tutan ve onların satın alma kararlarını önemli ölçüde etkileyen tüketici deneyim ve tecrübelerinden oluşan yorum ve derecelendirme uygulamalarının incelendiği kaydedildi. Açıklamada “Bunların sıralanmasına ilişkin Reklam Kurulu’nun konuya bakışını yansıtan, sektöre mevzuata uyum konusunda rehberlik edecek olan “Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz” Reklam Kurulu’nun 12.09.2023 tarihli ve 337 sayılı toplantısında ilke kararı olarak kabul edilmiş bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Haksız ticari uygulama olarak kabul edildi

Ticaret Bakanlığı olarak, tüketicilerin doğru bilgilendirilmesini engelleyen, ihtiyaç ve fayda/maliyet kıstaslarından oluşan satın alma karar alma süreçlerini açık ve anlaşılır olmayan ifade ya da tasarımlarla manipüle edenlerin haksız ticari uygulama yaptığının değerlendirildiği kaydedildi. Bakanlık açıklamasında “Kötü niyetli satıcı veya sağlayıcılar tarafından yayımlanan muvazaalı değerlendirmelerle tüketicilerimizi aldatan, gerçeği yansıtmayan ya da varlığı ispatlanamayan sahte yorumlar ile tüketicilerin kandırılmasına neden olabilen uygulamalar yasaklanarak haksız ticari uygulama olarak kabul edilmiş bulunmaktadır” denildi.

Güvenlerinin sarsılmasına yol açan uygulamalara son verilmesi amaçlanıyor

Tüketici Değerlendirmeleri Hakkında Kılavuz’unda tüm detayların belirtildiği vurgulandı. Buna göre, kılavuzun açıklığa kavuşturduğu düzenlemeler sayesinde, tüketici değerlendirmelerinin yayımlanmasına imkan sağlayan sektör temsilcilerine bir mal veya hizmeti gerçekten satın almış tüketici değerlendirmelerinin nasıl ve ne şekilde yayımlanması konusunda yol gösterilmiş olması belirlendi. Bunun yanı sıra tüketicilerin internet ortamında sunulan bu bilgilere olan güvenlerinin sarsılmasına yol açan uygulamalara da son verilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Yorumlar (0)