Bakandan maske açıklaması: Karaborsaya izin verilmeyecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının hızla yayılmasıyla birlikte medikal ve koruyucu malzemelere ilişkin karaborsa oluşmasına izin verilmeyeceğini söyledi.

EKONOMİ 07.03.2020, 11:50 07.03.2020, 12:13
Bakandan maske açıklaması: Karaborsaya izin verilmeyecek!

Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının dünyaya hızla yayılması nedeniyle medikal ve koruyucu malzemeler konusunda üreticilerle koordine halinde olunduğunu kaydetti. 

Varank, "Türkiye'deki ihtiyacın kat kat üstünde kurulu kapasitemiz var. Bunun için üretimin önemli bir kısmı zaten ihraç ediliyor. Vatandaşlarımızın gönlü müsterih olsun. Karaborsa oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı. 

Vizyoner ve yenilikçi birçok projenin yakın dönemde hayata geçirildiğini aktaran Varank, "Bunlardan birisi Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı. Ölçek ekonomisini de düşünerek, alıcı ve satıcıyı aynı anda desteklemeye karar verdik. Bakın Türkiye'de ilk defa bu yönde bir politika uygulanıyor. Talebi de görebilmek amacıyla ilk çağrıyı makine sektöründe açtık. Çağrı sonunda, sadece tek bir sektör yani makine sektörü için 5 milyar liranın üzerinde yatırım talebi aldık. Tabi bu denli güçlü bir yatırım iştahıyla karşılaşmak bizi ziyadesiyle memnun etti. İnşallah nihai sonuçları önümüzdeki ay açıklayacağız. Yine önümüzdeki aylarda kimya, ilaç, tıbbi cihaz, otomotiv, elektronik ve raylı sistem araçları gibi alanlarda yeni çağrıları ilan edeceğiz." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu