Bakan Uraloğlu tarih verdi: İşte Turistik Doğu Ekspresi biletleri hakkında tüm merak edilenler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, son yıllarda popülaritesi giderek artan Turistik Doğu Ekspresine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilet satışına ilişkin tarih veren Bakan Uraloğlu, seferlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİ 01.11.2023, 11:06 01.11.2023, 11:10 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu tarih verdi: İşte Turistik Doğu Ekspresi biletleri hakkında tüm merak edilenler

Turistik Doğu Ekspresi, dünyanın en iyi dört rotasından biri olarak gösterilen Ankara - Kars hattında sefer yapıyor. Yerli yabancı, her yaş grubundan yolculara keyifli, farklı, konforlu ve ekonomik seyahat imkânı sunan Turistik Doğu Ekspresi trenlerinin 2023-2024 yılı sezonuna ilişkin beklenen açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan geldi. Seferlerle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını bildiren Bakan Uraloğlu, Ankara’dan 11 Aralık 2023 ve 08 Mart 2024 tarihleri arasında Pazartesi, Çarşamba, Cuma günlerinde başlayacağını duyurdu. Bakan Uraloğlu, “Kars’tan 13 Aralık 2023 ile 10 Mart 2024 tarihleri arasında Çarşamba, Cuma ve Pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak” dedi.

Turistik Doğu Ekspresi birçok ili keşfetme fırsatı sunuyor

Turistik Doğu Ekspresi, Kars’ın Ani Harabelerinden Çıldır Gölü’ne kadar birçok tarihi ve turistik güzelliklere ulaşmayı sağlıyor. Fotoğraf tutkunlarından gezginlere kadar birçok kişinin tercih ettiği Turistik Doğu Ekspresi, her yıl yerli ve yabancı binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Yolculuklarını sosyal medyada paylaşan fotoğraf tutkunları sayesinde Turistik Doğu Ekspresi’ne gittikçe daha da arttırıyor. Bu güzergahta artan yolcu talebini karşılamak üzere sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi de sadece Kars’ın değil, güzergahtaki Sivas, Erzurum ve Erzincan’ın keşfedilmesi için de imkanlar sağlıyor.

Yılbaşı ve sömestr dönemleri için ek seferler kondu

Belirlenen seferlere ek olarak yılbaşı ve sömestr dönemleri için ek seferler ilave edildiği kaydedildi. Buna göre, Ankara’dan 31 Aralık 2023, 20 Ocak 2024, 27 Ocak 2024 tarihlerinde ve Kars’tan 02 Ocak 2024, 22 Ocak 2024, 29 Ocak 2024 tarihlerinde ek seferler yapılacak. Böylece, Ankara - Kars yönünde 42, Kars - Ankara yönünde ise 42 olmak üzere toplam 84 tren seferi yapılacak.

Gezi amaçlı duruşlar yapılacak

Ankara-Kars yönünde Erzincan, Erzurum istasyonlarında gezi amaçlı duruşlar yapılırken, Kars–Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas istasyonlarında gezi amaçlı duruşlar gerçekleştirilecek.

Bireysel satışlar bugün başlıyor

Turistik Doğu Ekspresi trenleri 8 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyor. Her bir yataklı vagon 10 kompartıman (oda), her bir odada ise 2 adet yatak bulunuyor. Bireysel yolcular için 2 vagon satış yapılacak olup bireysel yolcular için bilet satışları 1 Kasım tarihinde yani bugün başlıyor.

Oda fiyatları

Turistik Doğu Ekspresi yataklı oda fiyatları dönemsel olarak değişiyor. Buna göre;

  • Düşük dönem oda ücreti 6 bin lira,
  • Normal dönem oda ücreti 8 bin lira,
  • Yüksek dönem oda ücreti 12 bin 500 lira olarak uygulanacak.

Bireysel satışta en düşük ücret oda ücreti. Bir odada en fazla iki kişi seyahat edebilecek. Ancak buna ilave olarak odalarda 0-6 yaş arasında en fazla 2 adet çocuğun seyahati ücretsiz kapsamında olacak.

Kalkış saatleri

Turistik Doğu Ekspresi Ankara-Kars yönü kalkış saati 15:55, Kars-Ankara kalkış saati 22:20 olarak planlandı. Turistik Doğu Ekspresi, Ankara - Kars yönünde Erzincan’da 164 dakika, Erzurum’da 180 dakikalık duruşla 30 saatlik bir seyahat, programlandı. Kars-Ankara yönünde İliç ve Divriği’de 180’er dakika, Sivas’ta 230 dakikalık duruşla 34 saat 30 dakikalık bir seyahat planlandı.

Turistik Doğu Ekspresi ile 2019 yılından bugüne kadar toplam 66 bin 258 yolcu taşındı.

Yorumlar (0)