Bakan Uraloğlu'ndan Kalkınma Yolu Projesi mesajı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada Türkiye’yi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşıdıklarını vurguladı.

EKONOMİ 19.09.2023, 14:45 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu'ndan Kalkınma Yolu Projesi mesajı

Şişli'de bulunan bir otelde ASECAP (Avrupa Ücretli Yol Altyapı Operatörleri Birliği) Days 2023 İstanbul Zirvesi'ne katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’siz bir uluslararası ticari koridor olamayacağı gerçeği

Türkiye'nin ulaşım konusundaki jeostratejik konumuna vurgu yapan Bakan Uraloğlu, özellikle son günlerde gündemde olan Basra Körfezi'ni Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi hepimiz açısından çok önemli bir proje olduğunu söyledi. “İnanıyorum ki bu projenin hayata geçmesi Avrupa Birliği ile olan ortaklığımızı daha da önemli kılacak” diyen Bakan Uraloğlu, Türkiye'siz bir uluslararası ticari koridor olamayacağı gerçeğini perçinleyeceğini kaydetti.

Teknoloji gerektiren projelerde önemli mesafeler kat ettik

Ülkenin uluslararası ticaret açısından ne kadar önemli bir koridor olduğunun bilincinden hareketle son 21 yılda, ileri teknoloji gerektiren büyük ölçekli projelerde de önemli mesafeler kat ettiklerinin altını çizen Bakan Uraloğlu, ülkemizi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşımanın gururunu yaşadıklarını söyledi. İstanbul Boğazı üzerinde yıllardır vatandaşlara hizmet veren 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet asma köprülerinin ardından, ülkemizin en önemli prestij projeleri arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü projesini hayata geçirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, boğazın altında ise karayoluyla geçiş için Avrasya Tüneli'ni, demiryoluyla geçiş için ise Marmaray'ı inşa ettiklerini vurguladı. İstanbul ile Türkiye'nin diğer büyük sanayi kentleri olan Kocaeli, Bursa, Manisa üzerinden İzmir'i; yüksek standartlı ve kesintisiz bağlayan ve Osmangazi Köprüsü'nü de içeren 426 km'lik İstanbul-İzmir Otoyolu'nu hizmete açtıklarını anlatan Bakan Uraloğlu, “Marmara-Çanakkale Otoyol Projemiz kapsamında Çanakkale Boğazı'nın üstüne de Dünya'nın en büyük orta açıklıklı 1915 Çanakkale Köprüsü'nü inşa ettik” dedi.

7 ile 20 yıl arasında tamamlanan projeleri KÖİ modeli ile 5 yıldan daha kısa sürelerde tamamlıyoruz

Kamu - özel işbirliği proje modeline değinen Bakan Uraloğlu, Türkiye'de ilk olarak Göcek Tüneli'nin yapımıyla başlayan bu model zaman içerisinde hayata geçen başarılı büyük ulaşım projeleri sayesinde dünyada 'Türk Modeli' olarak bilinmeye başladığını aktardı. Bakan Uraloğlu, KÖİ modeli ile ileri teknoloji ve yüksek maddi kaynak ihtiyacı duyulan projelerin gerçekleşmesinde, kamu kaynağı kullanılmadan özel sektör imkânları ve finansmanıyla yatırımların çok daha kısa sürede gerçekleşmesini sağladıklarını vurguladı. Yatırımın gerçekleştirilmesi ve işletme aşamalarında özel sektörün hızlı karar alabilme ve ileri teknoloji yeteneğini kullandıklarının altını çizen Bakan Uraloğlu, 7 ile 20 yıl arasında tamamlanan projeleri KÖİ modeli ile 5 yıldan daha kısa sürelerde tamamladıklarının bilgisini verdi. Bu projelerde; özel sektör dinamizmini, kamu deneyimini ve uluslararası finans kuruluşlarının mali desteğini bir araya getirerek risk paylaşımı sağladık ve projelerimizi hızla hayata geçirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, ayrıca KÖİ projelerinin orta ve uzun vadede devlete gelir getirme kapasitesine de sahip olduğunun altını çizdi. Bakan Uraloğlu, “Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir ve Ankara Niğde Otoyolu gibi büyük Kamu Özel İşbirliği projelerini başarıyla yürüten Bakanlığımız bünyesindeki Karayolları Genel Müdürlüğümüz de; bu tür projelerin hazırlanma aşamasından kredi finansmanına, yapım çalışmalarından işin tamamlanmasına kadar tüm süreçlerde büyük tecrübe kazanarak bu alanda uluslararası bir otorite olmuştur” şeklinde konuştu.

İklim krizinin ülkemiz ve dünyamız açısından verdiği olumsuz etkileri önemsiyoruz

Son olarak Libya'da meydana gelen sel felaketinde de gördüğümüz üzere özellikle iklim değişikliği, günlük yaşantımızı etkiliyor olmasının yanı sıra olumsuz ekonomik sonuçlara da yol açtığına dikkat çeken Bakan Uraloğlu, bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, iklim krizinin ülkemiz ve dünyamız açısından verdiği olumsuz etkileri önemsediklerini kaydetti. Bütünsel kalkınma odaklı vizyonu ile Avrupa Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa İklim Yasası gibi Avrupa Birliği'nin temel yaklaşımları ile de birçok ortak paydaya sahip olduğunu dile getiren Bakan Uraloğlu, “Bu kapsamda hayata geçirdikleri Sürdürülebilir ve Akıllı Hareketlilik Stratejisi ve Eylem Planımızda; sürdürülebilir ve akıllı taşımacılığın, yeşil denizcilik ve yeşil liman uygulamalarının; demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ile yakıt tüketiminin ve emisyonların azaltılması ve mikro hareketlilik araçlarının kullanımının yaygınlaştırılması hedeflerine yer verdik. Yatırımlarımızı yeşil dönüşüm vizyonumuza paralel olarak hayata geçirmekteyiz” dedi.

2053 net sıfır emisyon hedefiyle, karayolu taşımacılığını yüzde 72'den yüzde 57'ye düşürmeyi, demiryolu yük taşımacılığını da yüzde 5'ten yüzde 22'ye çıkarmayı planladıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, “Bu sayede karbon salınımında büyük oranda azalma sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Otonom sürüş sistemleri için yeni gelişen mevzuat ve altyapıları oluşturuyoruz

Dengeli bir yatırım stratejisi ile geleceğin ulaşım sistemlerini yönlendirerek akıllı ve otonom teknolojilerle donatacak, hızlı emniyetli yol altyapısını da tesis ettiklerini belirten Bakan Uraloğlu, araçların birbirleri ve çevreleriyle veri transferi sağladığı otonom sürüş sistemleri için yeni gelişen mevzuat ve altyapıları oluşturduklarını söyledi. Konuyu örnek vererek açıklayan Bakan Uraloğlu, “Malkara-Çanakkale Otoyolu ve özellikle 1915 Çanakkale Köprüsü üzerindeki tüm alt sistemler Zırhlı Fiber Optik Kablo Veri Ağı ile entegre edilmiştir. Yine, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda dünyanın en yüksek standartlarına sahip ulaşım sistemleri kullanılmaktadır. Trafik-yol güvenliğinin arttırılması, ücret toplama sistemlerinin sağlıklı şekilde işlemesi gibi süreçlerin geliştirilmesi için akıllı ulaşım sistemlerinden ve trafik mühendisliğinin tüm imkanlarından faydalanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu’na sahneden hediye verildi

Konuşmasında katılımcıları 15-17 Ekim 2024 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan 2024 IRF Dünya Kongresi'ne de davet eden Bakan Uraloğlu, konuşmasının ardından sahnede hediye aldı. Organizasyona sponsor olan şirketlerin stantlarına ziyarette bulunan Bakan Uraloğlu, daha sonra alandan ayrıldı.

Yorumlar (0)