Bakan Uraloğlu'ndan 4 yeni havalimanı müjdesi: Biri gölün içine yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 4 yeni havalimanı yapacaklarının müjdesini vererek “Rize'deki ve Ordu Giresun'daki havaalanı yaklaşımıyla denizin içerisine nasıl yapmışsak burada da Amik Gölü'nün içerisine aynı mantıkla yapacağız” dedi.

EKONOMİ 25.08.2023, 11:31 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu'ndan 4 yeni havalimanı müjdesi: Biri gölün içine yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gazetecilerle bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Önce 2002-2023 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili bilgi veren Bakan Uraloğlu, 2023-2028 yılları arasında hayata geçirilecek proje ve yatırımların yanı sıra 2053 yılı ulaştırma ve altyapıda ortaya konan hedef ve projeleri de tek tek anlattı.

Türkiye 11 trilyon dolar hacmi bulunan 67 ülkenin merkezi konumunda

Bakan Uraloğlu, ülkemizin 4 saatlik uçuş süresiyle, yaklaşık 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 43 trilyon 200 milyar dolar Gayri Safi Milli Hasıla’ya sahip ve 11 trilyon dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin merkezi konumunda olduğunu anlattı. Üç kıtayı birbirine bağlayan jeopolitik konumuyla da Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinin ekonomik ve sosyal gelişimleri için çok önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çeken Bakan Uraloğlu, bu gerçeklerden hareketle son yıllarda ülke içinde çok modlu ulaşım bağlantıları sağlamanın yanı sıra, uluslararası koridorlar oluşturarak, kıtalar arasında kesintisiz ve kaliteli ulaşım altyapıları tesis ettiklerini söyledi.

Dünyada uçmayacağımız ülke kalmayacak

Havayolunda İstanbul Havalimanı başta olmak üzere ülkedeki uçuşlarda önemli bir üst konumu sağlandığına dikkati çeken Uraloğlu, 26 olan aktif havaalanı sayısını 57'ye yükselttiklerini söyledi. Yine toplam yolcu sayısını 34 milyondan yaklaşık 203 milyona çıkardıkları bilgisini veren Bakan Uraloğlu, 81 ülkeye 2003 yılında uçuş yapabilirken, şimdi 173 ülkeye uçuş yapılabildiğini kaydetti. Bakan Uraloğlu, “2002 yılında 150 olan uçak sayımızı 644'e yükselttik” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da yeni bir terminal binası planladık

Bakan Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'nın mevcut pistinin 2 bin 600 metre civarında, 45 metre genişliğinde olduğunu ve pistin ihtiyacı gördüğünü, şu anda terminal binasının yeterli olmadığını açıkladı. Söz konusu havalimanının günde maksimum 22 bin yolcuya ulaştığını ifade eden Bakan Uraloğlu, günlük 149-150 civarında uçağa ev sahipliği yapabilecek bir havalimanı olduğunu belirtti. Orada yeni bir havalimanı projesini yaptıklarını ve bulunduğu yerin hemen kuzeyine doğru deniz üzerine yapmayı planladıklarını anlatan Bakan Uraloğlu, Karadeniz'de yer darlığı olduğunu aktardı. Onu yatırım programına da aldıklarını belirten Bakan Uraloğlu, 3-5 yılda bitebilecek bir iş olmadığını kaydetti. Dolayısıyla onun ihalesini yapmaksızın mevcut havalimanının iyileştirilmesiyle ilgili küçük bir ihale yaptıklarını kaydeden Bakan Uraloğlu, iç hatlara 3 köprü ilave edeceklerini vurguladı. Ayrıca yeni bir terminal binası yapacaklarının bilgisini veren Bakan Uraloğlu, “Dış hatlar gidiş ve gelişe ayırıyoruz. Bir de CIP binası yapmış oluyoruz oraya. Yapacağımız hizmet Trabzon Havaalanı'nı yaklaşık bir 10 yıl rahatlatacaktır” dedi.

Hatay Havalimanını yeniden yapacağız

Depremde zarar gören yolları çok hızlı bir şekilde onardıklarının altını çizen Bakan Uraloğlu, Hatay Havaalanı'na şu an boş uçakların indiğini dolu uçakların kalkabildiğini vurguladı. Projeyi yaptıklarını belirten Bakan Uraloğlu, şimdi hızlıca ihalesini yapıp havaalanını yeniden yapacaklarını söyledi. “Aynı yere yapacağız maalesef” diyen Bakan Uraloğlu, çünkü başka bir yerin orada olmadığını kaydetti. Havaalanı yapılabilecek yakın civarda İskenderun dahil başka bir yer olmadığını aktaran Bakan Uraloğlu, “Ama ya ben bunu tecrübe ettik niye bir daha deniyoruz derseniz şöyle bir örnek vereyim. Artık yaklaşım olarak Rize'deki ve Ordu Giresun'daki havaalanı yaklaşımıyla denizin içerisine nasıl yapmışsak burada da Amik Gölü'nün içerisine aynı mantıkla yapacağız” ifadelerini kullandı.

Havalimanı sayımızı 61’e çıkartacağız

Havayollarında 2053'e kadar yaklaşık 19,5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladıklarını belirten Uraloğlu, 2028'e kadar da 57 olan havalimanı sayımızı 61'e yükseltmeye hedeflediklerini duyurdu. 2028'e kadar havalimanlarının genişletilmesi çalışmalarına başladıklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, öncelikle Esenboğa ve Antalya ve Trabzon'da başladıklarının bilgisini verdi. Çukurova Havalimanı bu sene sonuna kadar bitirmeye hedeflediklerini anlatan Bakan Uraloğlu, Yozgat Havalimanı'nı önümüzdeki sene bitirmiş olacaklarını vurguladı. Bayburt Gümüşhane Havalimanı'nı ise önümüzdeki sene bitirmiş olacaklarını anlatan Bakan Uraloğlu, “Deniz yoluna baktığımızda 2023'te, 217 olan liman sayımızı 255'e çıkarmayı hedefliyoruz. Burada da yaklaşık 3,3 milyar dolarlık yeni yatırım planladık. Mersin ve Adana'da iki ayrı yeni liman düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar (0)