Bakan Uraloğlu müjdeyi verdi: Halkalı - İstanbul Havalimanı Metrosu açılış tarihi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Halkalı - İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nda yaptığı incelemenin ardından metronun açılış tarihini duyurdu.

EKONOMİ 30.10.2023, 13:07 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu müjdeyi verdi: Halkalı - İstanbul Havalimanı Metrosu açılış tarihi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Halkalı - İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nda incelemelerde bulundu. Ardından basın açıklaması yapan Bakan Uraloğlu, bakanlığın 5 ilde yapımı devam eden 9 projede 102.1 km uzunluğunda raylı sistem inşaatının bulunduğunu vurguladı.

5 hatta İstanbul için çalışmalar devam ediyor

Bakan Uraloğlu, Gebze, Halkalı banliyö hattı, Levent - Hisarüstü Metro hattı, Tavşantepe - Sabiha Gökçen Havalimanı hattı, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi - Kayaşehir Metro hattı şu anda toplum uzunluğu 55.7 km olan 5 hatta İstanbul için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Bu hatların Bakırköy, Bahçelievler Kirazlı metro hattı, Halkalı Başakşehir - İstanbul Havalimanı Metro hattı olduğunun bilgisini veren Bakan Uraloğlu, yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde İstanbul’daki raylı sistem ağ uzunluğunun 338.8 km’den 394.5 km’ye yükseleceğini vurguladı.

Kağıthane - İstanbul Havalimanı arası 24 dakika

“İstanbul raylı sistem ağının yüzde 50’den fazlasını Bakanlığımız kazandırmış olacaktır” diyen Bakan Uraloğlu, Halkalı - İstanbul Havalimanı Metro hattı bilgilerine baktıklarında metro hattının 31.5 km uzunluğunda olduğunu söyledi. 8 istasyonu ve 2.5 km bağlantı hattı ile bir depo sahası bulunduğunu belirten Bakan Uraloğlu, saatte 120 km tasarım hızı ile günde 600 bin yolcu bu hatta seyahat edebileceğini söyledi. Kağıthane - İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 24 dakika, Göktürk İstanbul Havalimanı arasının ise 12 dakika olacağını vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Tekstilkent İstanbul havalimanı arası 45 dakika, Arnavutköy Beşiktaş arası 36 dakika, Küçükçekmece Kemerburgaz arası 50 dakika olacaktır” dedi.

55 bin 600 metrelik tüneli tamamladık

“Halkalı - İstanbul Havalimanı Metro hattımız 20 yıllık projeksiyondaki karayolu bakımı, işletme zaman kazancı gibi etkenlerden ekonomik kazandı 2 milyar 619 milyon üstünde olacaktır” diyen Bakan Uraloğlu, projenin ana hat tünellerinde 6.6 metre çapında, toplam 55 bin 600 metrelik tüneli tamamladıklarını söyledi. Bakan Uraloğlu, “Tünellerin kaplama beton imalatlarını bitirmek üzereyiz” ifadelerini kullandı.

Yüzde 98'ini tamamladık

Servis istasyonlarında inşaat çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Bakan Uraloğlu, betonarme imalatlarının yüzde 98’ini tamamladıklarının bilgisini verdi. İstasyonların ve servis istasyonlarının ince inşaat işlerinde yüzde 60 ilerleme kat ettiklerini söyleyen Bakan Uraloğlu, hattın 24 km uzunluğunda İstanbul Havalimanı Kayaşehir kesimini 2024 yılı Mart ayından önce hizmete açma hedefi ile çalışmalara 7 gün 24 saat esası ile aralıksız devam ettiklerini dile getirdi. “Projemizin Kayaşehir istasyonuna kadar olan kesimini tamamladığımızda Başakşehir Kirazlı metro hattı ile entegrasyon sağlanmış olacak” ifadelerini kullanan Bakan Uraloğlu, hattın geri kalan 7.5 km kesimi kapsamındaki olimpiyat köy, halkalı stadı ve halkalı istasyonlarını 2024 sonunda açmayı hedeflediklerini vurguladı.

Yorumlar (0)