Bakan Uraloğlu anlattı: Yeni teknolojilerle ulaşımda erişilebilirlik artacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada “Toplum genelinde ulaşımda erişilebilirlik konusunda farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

EKONOMİ 18.09.2023, 13:31 Şeyda Gül
Bakan Uraloğlu anlattı: Yeni teknolojilerle ulaşımda erişilebilirlik artacak

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bakanlık tarafından ulaşımda erişilebilirliğin geliştirilmesine yönelik yürütülen çalışmaları değerlendirdi. Ulaşımda erişilebilirliğin, bireylerin en temel haklarından biri olduğu bilinciyle çalışmalar yaptıklarına işaret eden Bakan Uraloğlu, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin hizmetlerden azami ölçekte faydalanabilmeleri, haklarının gözetilmesi ve diğer bireylerle eşit şartlarda hizmet ile ürünlere erişebilmelerini amaçladıklarını vurguladı.

14 hedef ve 33 eylem belirlendi

2020'de Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı'nın yürürlüğe girdiğini anımsatan Bakan Uraloğlu, planın her yerde, herkes için ve her zaman ulaşımda erişilebilirliğin sağlanması ve tüm yeni ulaşım girişimlerinin tamamen erişilebilir hale getirilmesi doğrultusunda hazırlandığını aktardı. Eylem Planı'nın tüm engel gruplarını ve yaşlıları, tüm ulaşım türlerini ve haberleşmeyi kapsayacak şekilde hazırlandığına dikkati çeken Uraloğlu, plan ile ulaşımda erişilebilirlik konusunda toplum genelinde farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi. Kurumsal kapasitenin geliştirilerek teknoloji ve inovasyon tabanlı uygulamalarla erişilebilirliğin desteklenmesi, altyapı-üstyapı ve araçların erişilebilirliğinin iyileştirilmesini hedeflediklerini vurgulayan Bakan Uraloğlu, ulaşım türleri arasındaki entegrasyonun güçlendirilmesine yönelik ulusal düzeyde 6 stratejik amaç ve bu amaçları gerçekleştirmeye yönelik 14 hedef ve 33 eylem belirlendiğine dikkat çekti.

Hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımız seyahatlerinde hiçbir zorluk yaşamayacak

Terminaller, istasyonlar gibi ulaşım yapılarının erişilebilirliğinin sağlanmasının amaçlandığını belirten Bakan Uraloğlu, Eylem Planı kapsamında hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin şehir içinde yaya olarak güvenli dolaşımlarına destek verecek teknolojik uygulamalar geliştirileceğinin müjdesini verdi. Tüm terminallerde erişilebilirlik konusunda hizmet verecek destek noktalarını yaygınlaştıracaklarını ifade eden Bakan Uraloğlu, ülkemizde ulaşımda erişilebilirliğin mevcut durumunun belirlenmesi suretiyle oluşturulacak veri tabanına dayalı kullanıcı dostu mobil uygulamaları artıracaklarını söyledi. Toplum genelinde ulaşımda erişilebilirlik konusunda farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmaya devam edeceklerini belirten Bakan Uraloğlu, “Hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımız seyahatlerinde hiçbir zorluk yaşamayacak” dedi.

Turuncu Masa Erişilebilir Ulaşım Hizmet Noktası

Hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin ulaşımda erişilebilirlik ihtiyaçlarına yönelik hayata geçirilen Turuncu Masa Erişilebilir Ulaşım Hizmet Noktası uygulamasıyla, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin terminallerde güvenli dolaşımını sağlamak amaçlanıyor. Söz konusu uygulamayla birlikte hareket kabiliyeti kısıtlu bireyler gar/istasyon girişinde belirlenen yerden alınıyor. Ardından trendeki seyahat edeceği koltuğa yerleştiriliyor ve seyahat sonunda trenden alınarak gar/istasyon çıkışındaki hizmet noktası butonunun bulunduğu noktaya kadar ulaşımı sağlanıyor. 2019 yılından bu yana Yüksek Hızlı Tren garlarında uygulanan uygulamanın tüm ulaşım türlerinde hizmet veren terminallerde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Herkes İçin Hareketlilik Mobil Uygulaması

Herkes İçin Hareketlilik Mobil Uygulaması ile ise hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin seyahatleri öncesinde ve seyahat sırasında karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri tüm sorunları asgari düzeye indirerek ya da tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Ulaşımda erişilebilirlik farkındalık eğitimleri

Ulaşımda erişilebilirliği sürdürülebilir hale getirmek ve farkındalığı artırmak için bakanlık sık sık eğitimler düzenliyor. Erişilebilir ulaşımın geliştirilmesi konusunda önemli bir farkındalık çalışması olarak değerlendirilen eğitimlere, bakanlığın ilgili kurumlarının yanı sıra belediyeler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerden de katılım sağlanıyor.

Yolcu Dostu Havalimanı Projesi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Yolcu Dostu Havalimanı Projesi ile hizmetlerde öncelik ve kolaylık sağlamak, terminalde bekleme süresini en aza indirmek amaçlanıyor. Uygulamayla hizmet kalitesini artırmanın yanı sıra yolcu memnuniyetini de artırmak hedefleniyor. Yeni yapılmakta olan havalimanları, erişilebilirlik mevzuat ve standartlarına uygun inşa edilirken bugüne kadar 37 havalimanı erişilebilirlik belgesi aldı.

Ayrıca yaşlı ve engelli yolcular şehirlerarası ulaşım hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli faydalanabiliyor.

Yorumlar (0)