Bakan Tunç son dakika duyurdu: Kirada yüzde 25 zam sınırı 1 yıl uzatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira artışı düzenlemesine ilişkin yaptığı açıklamada “Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile uzatıldı” dedi.

EKONOMİ 22.06.2023, 13:09 Şeyda Gül
Bakan Tunç son dakika duyurdu: Kirada yüzde 25 zam sınırı 1 yıl uzatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira artış oranlarına ilişkin yapılan yüzde 25 azami artırım oranı düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüzde 25'lik artış oranının 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl daha geçerli olacağını duyuran Bakan Tunç, “Biz Adalet Bakanlığı olarak teknik desteğimizi hazırladık” dedi.

Konutlarda kira artış sınırı

Meclis’in de bayramdan sonra toplandığında ilk işlerden bir tanesi olacağını belirten Bakan Tunç, gelecek olan torba kanunuyla da bu düzenlemenin yasalaşmış olacağını aktardı. Bakan Tunç, “Geçerliliği de 1 Temmuz 2023'ten itibaren 1 yıl süreyle devam etmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Böylece yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.

Noterlerde gayrimenkul satışı

“4 Temmuz'dan itibaren uygulamaya geçecek önemli bir düzenlemeydi” ifadelerini kullanan Bakan Tunç, noterlerde gayrimenkul satışı yapılabileceğini açıkladı. “Bu tabi önemli, artık nöbetçi noter uygulamasıyla hafta sonu da açık oluyorlar” diyen Bakan Tunç, taşınmaz satışının şimdi noterlerde de imkanlar getirildiği için hafta sonlarında da taşınmaz satışı gerçekleşmiş olacağını vurguladı.

Geçen yasama dönende yasalaştırdıkları bir konu olduğunu hatırlatan Bakan Tunç, “Bu da vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması noktasında çok önemli bir düzenlemeydi. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı                             

Dün gerçekleşen AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçici düzenleme ile yenilenen Kira artırım oranını 25 ile sınırlamıştık. Yenilenecek sözleşmeler içinde aynı uygulamayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)