Bakan Şimşek'ten Merkez Bankası’nın faiz kararına ilk yorum: Kararlıyız!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten Merkez Bankası'nın 750 baz puan artışı ile faiz oranını yüzde 25'e yükseltmesinin ardından ilk yorum geldi. Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Bakan Şimşek, "Kararlıyız! Fiyat istikrarı en önemli önceliğimizdir" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 24.08.2023, 16:20 Özgü Kübra
Bakan Şimşek'ten Merkez Bankası’nın faiz kararına ilk yorum: Kararlıyız!

Merkez Bankası, herkesin merakla beklediği faiz kararını bugün açıkladı. Piyasa beklentilerinin üzerinde bir hamleyle faizi 750 baz puan artıran Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 17,5'ten yüzde 25'e yükseltti. Merkez Bankası’nın sürpriz kararının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk yorum geldi.

Şimşek: Fiyat istikrarı en önemli önceliğimiz

Sosyal medya hesabı üzerinden konuya ilişkin paylaşım yapan Bakan Şimşek, "Kararlıyız! Fiyat istikrarı en önemli önceliğimizdir" ifadelerini kullandı.

Faiz 3 ayda 1.650 baz puan arttı

Hafize Gaye Erkan'ın Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından son üç toplantıda faiz artışına gidildi. Haziran ayında ise 650 baz puanlık artış ile faiz yüzde 8,5'ten yüzde 15'e çıkarken temmuz ayında 250 baz puanlık artış ile faiz, yüzde 17,5'e çıkarıldı. Bu ay yapılan 750 baz puanlık artış ile de son üç ayda toplam 1.650 baz puan artışı yapılmış oldu.

Piyasa beklentisi 250 baz puan artışıydı!

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın bu ay 250 baz puan artışı yapmasını bekliyordu. AA Finans, Bloomberg ve Reuters’ın anketine katılan ekonomistler faiz oranının yüzde 20 seviyesine yükseltilmesini tahmin ediyordu.

Yorumlar (0)