Bakan Şimşek'ten maaş zammı ve enflasyonda düşüş mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM’de yaptığı açıklamada “Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 31.10.2023, 12:53 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten maaş zammı ve enflasyonda düşüş mesajı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel enflasyonun 2022 yılında son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 8,7 olarak gerçekleştiğini söyledi. Uygulanan sıkı para politikalarıyla 2023’te yüzde 6,9’a gerilemesi beklenen enflasyonun, halen uzun dönem ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, “Enflasyonun 2024 yılında yüzde 5,8’e gerilemesi beklenmektedir. Bu nedenle sıkı parasal duruşun bir süre daha devam etme ihtimali bulunmaktadır” dedi.

Kalıcı refah artışı bekliyoruz

2022 yılında 254,2 milyar dolar ile rekor kıran ihracatın, bu yıl 255 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiğini anlatan Bakan Şimşek, ticaret ortaklarımızdaki zayıf büyüme, 2023 yılı ihracatımızın sınırlı kalmasında belirleyici olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, “Ülkemizde daha dengeli, daha kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Büyüme beklentisini açıkladı

Büyüme beklentisinin 2023 yılında yüzde 4,4 olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, 2024 yılında ise yüzde 4 olduğunu belirtti. Program dönemi sonunda yüzde 5 büyüme ile milli gelirin 1.3 trilyon doları aşmasını, kişi başı milli gelirin ise 14 bin 855 dolara yükselmesini hedeflediklerini anlatan Bakan Şimşek, takipteki banka kredilerini de değerlendirdi. Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı, yüksek aktif kalitesi ve yeterli likidite düzeyi ile sağlıklı bir görünüme sahip olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, “Eylül itibarıyla sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 18,5 ile yasal gereklilik olan yüzde 8'in oldukça üzerinde, takipteki kredilerin oranı ise yüzde 1,5 gibi düşük bir seviyededir” dedi.

Turizm gelirlerinin 59,6 milyar dolara çıkması bekleniyor

Merkez Bankasının ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek için günlük reeskont kredi limitini 10 kat artırarak 3 milyar liraya yükseldiğini kaydeden Bakan Şimşek, ihracatçılara piyasa koşullarının altında bir maliyetle finansman sağlamakta olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2022 yılında dünyada en çok turist ağırlayan dördüncü ülke olduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, bu yıl Ocak Eylül döneminde turizm gelirlerinin yıllık yüzde 20 artarak yaklaşık 42 milyar dolar olarak gerçekleştiğini duyurdu. Bu artışta, yürütülen pazar ve ürün çeşitlendirme politikaları ile tanıtım faaliyetlerinin etkili olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, turizm gelirlerinin 2023 yılında 55,6 milyar dolar, 2024’te ise 59,6 milyar dolar olmasını beklediklerinin altını çizdi. Ekim ayı itibarıyla Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan kurum sayısı 257’ye yükseldiğini anlatan Bakan Şimşek, “Uygulama sayesinde toplamda 100 milyar lirayı aşan bir kaynak büyüklüğüne ulaşılmış, merkezi yönetim bütçe gelirlerine 19 milyar liranın üzerinde katkı sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Enflasyona ezdirmeyeceğiz

Bakan Şimşek, “Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz” dedi.

Deprem kaynaklı harcamalar milli gelirin yüzde 3'e tekabül ediyor

Bu yıl için öngörülen deprem kaynaklı harcamaların 762 milyar lira olup, milli gelirin yaklaşık yüzde 3’üne tekabül ettiğini anlatan Bakan Şimşek, “2024 yılında ayırdığımız kaynak ise 1 trilyon 28 milyar lira olup, milli gelirin yüzde 2,5’i seviyesindedir” diye konuştu.

25 milyar lira ilave kaynak geliyor

20 Ekim tarihi itibarıyla yürürlükte olan destek paketleri aracılığıyla yaklaşık 75 bin işletmeye 178 milyar lira kredi kullandırdıklarının altını çizen Bakan Şimşek, “Geçen hafta açıkladığımız Hazine Kefalet Paketi ile ihracatçımıza ve yeşil dönüşüm yatırımlarına 25 milyar lira ilave kaynak sağlayacağız” dedi.

Bir tek kripto varlıklar kaldı

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından paylaşılan rapora göre, ülkemiz 40 FATF standardının 39’u ile uyumlu olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek hususun kripto varlıklar ile ilgili çalışmalar olduğunu belirtti.  Bu konuda da gerekli çalışmaların nihai aşamaya geldiğini kaydeden Bakan Şimşek, bu haliyle Türkiye’nin de teknik uyumda en başarılı ülkeler arasına girdiğini vurguladı. Bu kapsamdaki çalışmaları artırarak devam ettirmeye kararlı olduklarının altını çizen Bakan Şimşek, “Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)