Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması: 1 yıl içinde…

Marka Konferansı'na konuşmacı olarak katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ülkeye hizmet için döndüğünü belirterek “1 yıl içinde enflasyonu ciddi oranda kontrol altına alıp düşüreceğiz, cari açığı kapatacağız” dedi.

EKONOMİ 03.11.2023, 16:42 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması: 1 yıl içinde…

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk, Bloomberg HT ve Show TV'nin medya ortakları olduğu Marka Konferansı'na konuşmacı olarak katıldı. Online bağlantı ile konferansta açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, “Ülkeme hizmet için döndüm, ilk kez bakanlık yapmıyorum, daha öncede ülkeme hizmet etme fırsatım olmuştu, şimdi de tek amacım bu başka bir beklentim yok” ifadelerini kullandı.

OVP’de hedefleri ortaya koyduk

“Güven inşa etmek istiyorsanız söylemlerin buna uygun olması lazım” diyen Bakan Şimşek, OVP’de hedefleri ortaya koyduklarını söyledi. Şimdi uygulama zamanı olduğunu belirten Bakan Şimşek, “Şeffaf olmanız lazım, tutmayacağınız sözü vermemeniz lazım, biz bunu yapıyoruz, tutarlı olmak ve dürüstlük çok değerli, biz de bunu yapıyoruz” dedi.

Global finans çevrelerinin desteği sürüyor

Kurala dayalı uluslararası normlara göre politikalar uyguladıklarını vurgulayan Bakan Şimşek, son 5 ayda finans çevrelerinin ilgi gösterdiği bir ülke haline geldiklerini söyledi. Kredi notu görünümümüzün iyileştiğine dikkat çeken Bakan Şimşek, “Daha erken aşamadayız, global finans çevrelerinin desteği sürüyor. Bu gelişmeleri yeterli görmüyoruz, daha yolumuz uzun” değerlendirmesinde bulundu.

Gençler için cazip bir ülke haline geleceğiz

1 yıl içinde enflasyonu ciddi oranda kontrol altına alıp düşüreceklerini vurgulayan Bakan Şimşek, cari açığı kapatacaklarının altını çizdi. Reformlar ile fiyat istikrarı ve mali disiplinle Türkiye’nin dünyadaki konumu yükseleceklerini kaydeden Bakan Şimşek, “Daha çok bol oksijenin olduğu ve gençler için cazip bir ülke haline geleceğiz” dedi.

Gençlerimiz bize inansın

Son yılların zorlu yıllar olduğunu hatırlatan Bakan Şimşek, gençlerin ülkemizin kıymetini bilmesi ve potansiyeline inanmalarını istediklerini anlattı. Hayat pahalılığını azaltmak, refah seviyesini artırmak için çalıştıklarını anlatan Bakan Şimşek, “Gençlerimiz bize inansın. Yurtdışı buradan göründüğü kadar cazip değil, orada tecrübe kazanmak önemli ama ben yurtdışına gittim ve döndüm. İlk gittiğimde babam bana orada kalmamı, aileme ve köyüme katkıda bulunmamı telkin etmişti. Bu güzel ülkemize hep birlikte hizmet etme fırsatı yakalayacağız” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)