Bakan Şimşek'ten Dünya Bankası açıklaması: Verdiği destek önemli

Dünya Bankası’nın deprem bölgesi için sağladığı 1 milyar dolar değerinde finansmana ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bölgenin eski günlerine hızla dönmesi için seferber olmaya devam edeceğiz” dedi.

EKONOMİ 01.09.2023, 17:21 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten Dünya Bankası açıklaması: Verdiği destek önemli

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Dünya Bankası ile bugün itibariyle anlaşma imzalandığı duyuruldu. Anlaşmaya göre, “Türkiye Deprem Sonrası İyileşme ve Yeniden İmar Projesi” kapsamında 1 milyar dolar karşılığı 910,5 milyon avro tutarındaki kredinin kullanılması sağlanacak. Kredinin 388,3 milyon dolarlık kısmı İller Bankası (İLBANK), 296,5 milyon dolarlık kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 252,2 milyon dolarlık kısmı Sağlık Bakanlığı projelerinde kullanılacak.

5 yılı geri ödemesiz toplam 18 yıl vadeli

Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsisli sağlanacak kredi, İLBANK'a ise deprem sonrası çıkarılan kanunla karşılıksız tahsisle sağlanacak. 5 yılı geri ödemesiz toplam 18 yıl vadeli olan kredinin faiz oranı ise Euribor+74 bp olarak belirlendi.

Seferber olmaya devam edeceğiz

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asrın felaketinin yaşandığı bu dönemde Dünya Bankası’nın deprem bölgesinin yeniden imarı için verdiği desteğin son derece önemli olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, “Hem uluslararası çevrelerin hem de kendi kaynaklarımızın verdiği destek ve imkanlarla bölgenin eski günlerine hızla dönmesi için var gücümüzle çalışmaya, seferber olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)