Bakan Şimşek'ten cari açık ve enflasyon mesajı

Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceklerini belirten Bakan Şimşek, bu yıl proje finansmanı amacıyla sağlanan dış kaynak tutarının ise 7.5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

EKONOMİ 17.11.2023, 13:59 Şeyda Gül
Bakan Şimşek'ten cari açık ve enflasyon mesajı

Haczine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, uluslararası finansal kuruluşlarla ilişkilerimizi daha da güçlendirdiğimizi duyurdu. Makro finansal istikrarı sağlamak için uygulamaya koyduğumuz programımıza güçlü bir destek olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığın azaltıldığının altını çizdi. Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceklerini kaydeden Bakan Şimşek, Türkiye'nin proje finansmanı alanında sağladığı dış kaynak imkanlarına ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda alıntı yaptı.

Avrupa Yatırım Bankası'ndan 400 milyon Euro finansman

Avrupa Yatırım Bankası'ndan 400 milyon Euro finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşmasını imzaladıklarını ifade eden Bakan Şimşek, bu yıl proje finansmanı amacıyla sağlanan dış kaynak tutarının ise 7.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Anadolu Ajansı'nda yer alan haberde Bakan Şimşek’in “Avrupa Yatırım Bankası'ndan depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon Euro finansman sağlanmasına ilişkin kredi anlaşmasını imzaladık” dediği kaydedildi.

Dış finansman miktarı 7.5 milyar dolara ulaştı

Söz konusu projeyle deprem felaketi sonrası, kentlerde ortaya çıkan iyileştirme ve yeniden inşa ihtiyacına katkı sağlanmasının amaçlandığını belirten Bakan Şimşek, 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgeyi yeniden inşa etmek için bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 3'ünü harcamış olacaklarının altını çizdi. Avrupa Yatırım Bankası'ndan en son 2018 yılında proje amacıyla finansman sağlandığını belirten Bakan Şimşek, diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi AYB ile de iletişimimiz çok daha güçlü bir hale geldiğine vurgu yaptı. Bakan Şimşek, “Böylece 2023 yılında Kasım ayı itibarıyla proje finansmanı amacıyla sağlanan dış finansman miktarı 7.5 milyar dolara ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)