Bakan Şimşek kayıtsız kalmamıştı: Fişte KDV oyununa 415 milyon TL ceza kesildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı denetimler kapsamında düşük KDV uygulaması ve kira gelirlerinin eksik beyanı gibi hususlarda yanlış beyanda bulunanlara 415 milyon TL ceza kesildi.

EKONOMİ 02.08.2023, 11:43 Şeyda Gül
Bakan Şimşek kayıtsız kalmamıştı: Fişte KDV oyununa 415 milyon TL ceza kesildi

Geçtiğimiz günlerde yapılan KDV zammının ardından bazı esnafların fişteki KDV oyunları da artış gösterdi. Sosyal medyada yer alan ve KDV oyununu gözler önüne seren görselin yayılmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ekiplerinin yaptığı denetimlere hız verildi. Ekipler, özellikle yiyecek içecek sektörü başta olmak üzere hizmet işletmelerinde düşük KDV oranları uygulaması, kira gelirlerinin eksik beyanı gibi birçok hususta tespitler gerçekleştirdi.

235 bin mükellef denetlendi

Gelir İdaresi Başkanlığı ekiplerinin 2023 yılının başından yaklaşık 235 bin mükellefi ziyaret etti. Denetimlerde yaklaşık 415 milyon TL usulsüzlük/özel usulsüzlük cezası kesen ekiplerin, anlık baskın şeklinde denetimlere de çıktığı öğrenildi. Özellikle 189 ihbar hattına yapılan şikayetlere anında müdahale edilirken, hızlı bir şekilde uzmanlar gönderiliyor.

ALO 189’u aramaları gerekir

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yaptığı açıklamada KDV kaçakçılığına karşı vatandaşın dikkatli olması gerektiğini belirtti. “KDV oranını düşük yazmış ise, devlete vereceği vergiyi eksik verecektir” diyen Ağaoğlu, burada Gelir İdaresi Başkanlığı’nın gerekli yaptırımı uygulaması gerektiğini söyledi. Vatandaşların böyle bir durumla karşılaştığında Alo 189’a şikayette bulunabileceğini vurgulayan Ağaoğlu, ilgili belediyenin zabıta müdürlüğünü de şikayet etme hakları olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, sessiz kalmamıştı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir vatandaş, iki farklı işletmeyi karşılaştırıp bir işletmenin yiyecek satışına düşük KDV ödemek için içecek üzerinden fiş kestiğini belirtmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sessiz kalmamıştı. Kısa süre içerisinde 3 milyondan fazla görüntülenen paylaşıma ilişkin Bakan Şimşek, “Hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Bu ve benzeri hususları Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimleri takip edecektir” yazmıştı.

Yorumlar (0)