Bakan Şimşek açıkladı: Türkiye’ye son 2,5 ayda 10 milyar dolarlık dış finansman

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran ayından bu yana yurt dışından toplam 10,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağlandığını belirterek “Bu, ülke ekonomisine duyulan güvenin en açık göstergesidir” dedi.

EKONOMİ 19.09.2023, 12:04 Şeyda Gül
Bakan Şimşek açıkladı: Türkiye’ye son 2,5 ayda 10 milyar dolarlık dış finansman

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek öncülüğündeki yeni ekonomi yönetiminin aldığı kararlar meyvelerini vermeye başladı. Uluslararası derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch'ten arka arkaya açıklamalar geldi. Buna göre, Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primindeki (CDS) gerileme, uluslararası piyasalarda da güven ortamının oluştuğunu ortaya çıktı. Ayrıca seçim sonrası tüm bu gelişmelerden sonra Türkiye'deki bankaların ve büyük şirketlerin dış kaynak bulmasının da önü açılmış oldu.

Son bir ayda 2 milyar 57 milyon dolarlık finansman

Ekonomi politikalarında yürütülen rasyonel program sayesinde ülkeye olan güvenin giderek arttığını söyleyen Bakan Şimşek, son 1 ayda bankaların sağladığı finansmana dikkati çekti. Hükümete olan güvenin perçinlenmesiyle dış finansmanda yaşanan problemlerin de çözüldüğünü ifade eden Bakan Şimşek, “Vakıfbank, Yapı ve Kredi Bankası, Eximbank, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası, Denizbank ve İş Bankası Ağustos ve Eylül aylarında çıktığı ihraçlarda yüksek oranda ilgi görürken, son bir ayda ülkemizin bu bankalarının yaptığı ihraçlarla toplam 2 milyar 57 milyon dolarlık finansman sağlandı” dedi.

Önde gelen ekonomiler Türkiye’yi yatırım için radara aldı

Söz konusu bankaların ihraçlarına İngiltere, Orta Doğu, Avrupa, Amerika, Asya-Pasifik ülkeleri gibi çok geniş bir coğrafyadan ilgili olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, adeta önde gelen tüm ekonomiler Türkiye'yi yatırım için radarına aldığını belirtti. Haziran ayından bu yana yurt dışından bankacılık sektörümüz 6 milyar 767 milyon dolar, bankalar dışı finansal kuruluşlarımız 367 milyon dolar ve reel sektörümüz 3 milyar 266 milyon dolar olmak üzere toplam 10,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladığını belirten Bakan Şimşek, “Bu, ülke ekonomisine duyulan güvenin en açık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Temasların olumlu neticeleri alındı

Bakan Şimşek, oluşturulan ekonomik güven ortamı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan ikili görüşmeler sonrasında Körfez bölgesinde gerçekleştirdikleri temasların olumlu neticelerini aldıklarına işaret etti. Bakan Şimşek, “Türk Eximbank, İslam Kalkınma Bankasının ticaretin finansmanı kuruluşu ITFC koordinatörlüğünde Körfez bölgesinden 8 finansal kuruluşun katılımıyla Türk ihracatının desteklenmesi amacıyla 277 milyon dolar tutarında 1 yıl vadeli yurt dışı kaynak temin etti” şeklinde konuştu.

Fiyat istikrarı için gerçekçi hedefler koyduk

Reel sektöre de yatırımcı ilgisinin arttığını dile getiren Bakan Şimşek, Arçelik'in de gittiği borçlanmada 400 milyon dolarlık finansman sağladığını ifade etti. Rönesans Holding'in de Temmuz ayında UK Export Finance (UKEF) garantisi altında 781 milyon avro (yaklaşık 834,4 milyon dolar) tutarında kredi sağladığına dikkati çeken Bakan Şimşek, fiyat istikrarının önemine vurgu yaptı. “Kalıcı refah, yüksek büyüme, yüksek istihdam, ilave dış kaynak için olmazsa olmaz fiyat istikrarı” diyen Bakan Şimşek, fiyat istikrarını sağlamak için gerçekçi hedefler ortaya koyduklarını vurguladı. Kaynakları tüketimden ihracata ve yatırıma yönlendireceklerini ifade eden Bakan Şimşek, “Rekabet gücünü kazanmak için finansmana erişim uygun koşullarda olmalı. Enflasyonu kalıcı şekilde tek haneye düşürebilirsek firmalarımız makul maliyetlerle dünyadan 5-10 yıl vadeli kaynaklara erişecek. O zaman dünyada Türkiye ile rekabet edecek fazla ülke olamayacak” ifadelerini kullandı.

Orta Vadeli Program'ın (OVP) da uluslararası piyasalara güven verdiğini ifade eden Bakan Şimşek, OVP'nin enflasyonla mücadele, mali disiplin ve yapısal reform olmak üzere üç temel bileşeni bulunduğunu, programın dördüncü unsurunun ise dış kaynak olduğunu söyledi.

Fitch, not görünümünü durağana çevirdi

Ekonomide atılan adımlar sonrasında Türkiye ekonomisindeki olumlu gidişatı teyit eden gelişmeler uluslararası yatırımcılara referans oluyor. Son dönemde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit etti. Not görünümünü ise 2 yıl sonra negatiften durağana çevirdi.

Fitch, görünümün durağana revize edilmesinin kısa vadeli makro finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika bileşimine dönüşü yansıttığını bildirdi. Fitch'in bu kararında Türkiye'nin benzer ülkelere göre düşük genel hükümet borcu, dış piyasaya erişim geçmişi ve yönetilebilir seviyedeki borç ödeme profili etkili oldu.

Moody's büyüme tahmini 4,2'ye yükseltti

Moody's de Türkiye ekonomisi için bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 2,6'dan yüzde 4,2'ye ve gelecek yıl için yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltti. Moody's doğru politika setlerinin uygulandığını teyit etti. Emsal ülkelere göre düşük kamu borcu ve ihtiyatlı bütçe politikalarının, mali politikanın etkinliğini yansıttığı vurgulanan Moody's raporunda, Türkiye bankacılık sektörünün sağlam yapısına işaret edilerek sektörün finansal stres dönemlerinde dahi dış borçlarını yenileyebildiğinin altı çizildi.

CDS puanı 400 baz puanın altına geriledi

Seçim öncesinde 700 puan seviyelerindeki CDS puanı da ekonomide atılan adımlar ve OVP'de verilen mesajlar sonrasında 400 baz puanın altına geriledi.

Yorumlar (0)