Bakan Şimşek 2026'yı işaret etti: "O kategoriye gireceğiz"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulanan ekonomi politikaları hakkında konuştu. Fiyat istikrarının tesis edilmesi için atılacak adımlardan bahseden Şimşek, "Yüksek gelirli gelişmiş ülkelerden biri olacağız." diyerek 2026 yılını işaret etti.

EKONOMİ 15.09.2023, 23:31 Hakan Öksüz
Bakan Şimşek 2026'yı işaret etti: "O kategoriye gireceğiz"

Haliç Kongre Merkezi'nde devam eden Dünya Türk İş Konseyi 10. Kurultayı'nda önemli açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin 2023'te 1,1 trilyon dolarlık bir ekonomiye dönüşeceğini söyledi.

Küresel olarak düşük büyüme döneminden geçildiğini hatırlatan Şimşek, "Küresel büyümenin bundan sonraki 5 yıl boyunca yaklaşık yüzde 3 olacağı öngörülüyor. Enflasyonu aşağıya çekmek için uygulanan parasal sıkılaştırmanın tabii ki bunda yüksek etkisi var. Çok ciddi bir borç içinde dünya. Bu da büyümeye sınır getiriyor. Nüfus yaşlandı ve verimlilik düştü." dedi.

"Seçici kredi sıkılaşmasını devreye alıyoruz"

İlk adım olarak makrofinansal istikrarın sağlanacağını vurgulayan Mehmet Şimşek, "Üç bileşenden ilki fiyat istikrarının tesis edilmesi, yani dezenflasyon. Ülkede enflasyon ciddi derecede yüksek düzeyde. Enflasyon yüksekse iş yapmak zorlaşır. Bunu sağlamak için parasal sıkılaşma gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Üstelik seçici kredi sıkılaşmasını devreye alıyoruz. Yani kıt imkanlarımızı üretken sahalara kanalize edeceğiz." ifadelerini kullandı. 

"2026'da yüksek gelirli gelişmiş ülkelerden biri olacağız"

Yapısal reformlara ağırlık vereceklerinin altını çizen Bakan Şimşek, "Yapısal dönüşüm, verimliliği artırmaya yöneliktir. Yani doğru alanlara yatırım yapmaktır. Maastricht kriterlerini yakalayacağız. Hem depremin yaralarını saracağız hem de yeni para politikamızı destekleyici mahiyette önlemler alacağız. Bu politikanın sonucu olarak Dünya Bankasının tanımıyla, 2026 yılında "yüksek gelirli gelişmiş ülkeler" kategorisine dahil olacağız." değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)