Bakan Özhaseki Yerinde Dönüşüm projesine başvuru sayısını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamada Yerinde Dönüşüm projesine 146 bin 376 başvuru olduğunu duyurdu.

EKONOMİ 02.08.2023, 12:22 Şeyda Gül
Bakan Özhaseki Yerinde Dönüşüm projesine başvuru sayısını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak Yerinde Dönüşüm projesine ilişkin konuşan Bakan Özhaseki, 146 bin 376 başvuru olduğunu açıkladı. 125 bin kişinin konut yapmak için müracaat ettiğini belirten Bakan Özhaseki, 21 bin kişinin de ticari dükkan yapmak için müracaat ettiğini vurguladı. “Müteahhitle anlaşacak vatandaşlara sözleşmeler veriyoruz” diyen Bakan Özhaseki, özel çalışma yaptıramayacak vatandaşlara TİP projeler verdiklerini söyledi. Yapı denetim masrafından da muaf tuttuklarının altını çizen Bakan Özhaseki, “Kendisi yerinde dönüştürmek istediğinde harç, pul onları da almıyoruz. Vatandaş evini yapmak isteyecek, sözleşmeyi yapacak, biz ona 500 bin lira hibe, 500 bin lirayı da kredi olarak düşünüyoruz. 2 sene ödemesiz ve 10 yıl sıfır faizli. Yap-satçı arkadaşlar var, 9-10 bin liraya metrekaresini mal ediyorlar. Rezerv alanlara yapılanlar daha pahalıya mal oluyor. Oraya yol lazım, elektrik, su, doğal gaz, kanalizasyon hatları çekmek lazım. Okul, cami, sağlık ocağı lazım” dedi.

İstanbul'un 4'te 1'i riskli

İstanbul için özetle 5,8 milyon bağımsız birim olduğunu aktaran Bakan Özhaseki, Bunun 1,5 milyonunun yani 4'te 1'inin riskli olduğunu açıkladı. İlk etapta yıkılabilecek olan yapının 600 bin civarında olduğunu belirten Bakan Özhaseki, “7 ve üzeri depremde 600 bin daire yerle yeksan olur. 600 bin Konut İstanbul'da yıkılacaksa her sokakta 2 bina yıkılsa her şey durur” dedi.

“İstanbul böyle olursa kocaman hapishaneye döner” diyen Bakan Özhaseki, hem yasal hem de bir elden İstanbul'a özel dönüşüm projesi olduğunu söyledi. “Sırf İstanbul için çıkarmamız lazım. 15-20 günlük çalışma devam ediyor” ifadelerini kullanan Bakan Özhaseki, belediyelerin tamamının komisyonda yer aldığını söyledi. AFAD ve valilikleri de dahil ettiklerini belirten Bakan Özhaseki, “İBB, ilçe belediyelerinin tamamını dahil ediyoruz. Bir sonuca varmak için çalışıyoruz. Kabinede sunum yapacağım, açığa çıktıktan sonra yasal düzenleme de olacak” ifadelerine yer verdi.

300-350 bin konut yapılacak

Rezerv alanlar belirlediklerini kaydeden Bakan Özhaseki, 300-350 bin konut yapacaklarını söyledi. Yarısı bizden kampanyasıyla ona destek verip daha güvenli konutlar yapmaya çalışacaklarının altını çizen Bakan Özhaseki, “Kanal İstanbul civarındaki depremzedeler ya da depremde yıkılacak konutlar için yer vermeye çalışacağız. Meclis açılıyor, bütçe başlıyor falan, ilk yasalar Aralık'ta geliyor. 1-2 ay içinde Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırıp görüşmeye açmaya çalışıyoruz” dedi.

Adana'da 21 bin 21 ev inşa edilecek

6 Şubat depremlerinden etkilenen şehirlerimizden Adana'da, konutların yapımına aralıksız devam ettiklerini belirten Bakan Özhaseki, “Adana'mıza; 18 bin 583 konut, 2 bin 438 köy evi olmak üzere toplamda 21 bin 21 ev inşa edeceğiz. 3 bin 191 konutumuzun yapımı devam ediyor”ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)