Bakan Özer müjdeledi: Lise ve üniversite mezunlarına iş garantili eğitim programı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, lise ve üniversite mezunu olanların, 6-8 ay gibi bir sürede istedikleri bir alandaki mesleki eğitim merkezi programını tamamlama ve istihdam garantili iş gücü piyasasına geçme fırsatı getiren programı başlatacaklarını duyurdu.

EKONOMİ 03.02.2022, 12:51 04.02.2022, 08:56 Ömer Aksan
Bakan Özer müjdeledi: Lise ve üniversite mezunlarına iş garantili eğitim programı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezleri aracılığıyla Bakanlığın, lise ve üniversite mezunlarına ilişkin yürüteceği istihdam garantili mesleki eğitim programının ayrıntılarını anlattı.

“Lise ve üniversite mezunlarına iş garantili eğitim programı”

Lise ve üzerinde bir eğitimi bulunanların, istemeleri halinde, istihdam garantili mesleki eğitim tamamlama programlarından faydalanmalarını sağlamanın bu merkezlerin hedefi olduğunu kaydeden Özer, şunları söyledi: 

"Bu aydan itibaren lise ve üniversite mezunu olanlar, istedikleri bir alandaki mesleki eğitim programını 6-8 ay gibi bir sürede bitirme ve istihdam garantili iş gücüne geçme imkanı sağlayan programı başlatıyoruz. Buradaki hedefimiz; herhangi bir sektörde örneğin kaynakçılık konusunda eleman bulmayla ilgili bir ihtiyaç varsa, bu alana ilişkin bütün işletmelerle görüşüp o eleman ihtiyacını, mesleki eğitim merkezlerinden karşılamak için 6 ya da 8 aylık bir eğitim tamamlama programı gerçekleştirmek. Lise ve üniversite mezunlarından katılımını, tamamen eğitimin eleman ihtiyacını karşılamaya çalışan sektörler tarafından verilmesini ve başarılı olan adayların 6 ay sonra, mezun olduklarında istihdamını sağlamak. Bu programı, bütün Türkiye'de bu aydan itibaren artık yaygın bir şekilde hizmete sunacağız.”

Mesleki eğitim merkezlerine gidilerek şu anda kayıt yaptırılabileceğini belirten Özer, "Mesleki eğitim merkezi bitirme programları, istihdam garantili olduğu için söz konusu şehirlerde sürecin başlatılması, ilanı ve o ilana ilişkin başvurular alınarak süreç işletilecek. Tamamlama programında lise veya üniversite mezunları bulunacağı için kültür derslerinin alınmasına ihtiyaç olmayacak, işbaşı eğitiminde ve sektörle oluşturulacak müfredat çerçevesinde uygulama yapılacak. Başarılı olanlar, talebi bulunan sektör tarafından istihdam edilecek" sözlerini kullandı.

Bütün bu planlamalarla birlikte iş gücü piyasasındaki arz-talebi en üst seviyeye çıkartmayı hedeflediklerini belirten Bakan Özer, istihdam açığı bulunmayan alanlardan mezun olanları, iş gücünde ihtiyaç bulunan alanlara hızlı bir biçimde kaydırarak beceri uyumsuzluklarını kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Kimler başvurabilir?

Meslek eğitim merkezlerinin en önemli avantajının her yaşa dönük olmasına dikkat çeken Özer, "Yalnızca eğitim çağı yaş grubuna hitap etmiyor. Vatandaşımızın yalnızca ortaokul mezunu olması yeterli. Bu sebeple ortaokul mezunu olup ve yaşı 25, 30, 40 bütün yaştan vatandaşlarımız başvurabilir. Bu, kadınlarımızın istihdamı için de çok önemli. Onlar için oldukça cazip bir model sunuyor. Bir de zaman kısıtlaması yok, istedikleri zaman mesleki eğitim merkezleri ile iletişime geçerek gerekli işletmeleri bularak merkezlere kayıt yaptırabilirler. Bu yüzden oldukça esnek bir modele sahip" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
10
açık