Bakan Nebati'den ‘faiz indirimi’ açıklaması

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 9’a indirmesini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kısa zamanda piyasa faizlerinin de tek haneli seviyelere düşmesini beklediklerini söyledi. 

EKONOMİ 24.11.2022, 17:36 25.11.2022, 17:26
Bakan Nebati'den ‘faiz indirimi’ açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün yaptığı açıklama ile politika faizinin yüzde 10,5’ten yüzde 9’a indirildiğini açıkladı. Bu açıklama ile birlikte Türkiye’deki politika faizi 2 sene sonra tekrar tek hanelere inmiş oldu. Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kısa süre içerisinde piyasa faizlerinin de inmesini beklediklerini vurguladı. 

“Politika faizi 2 yıl aradan sonra tekrar tek haneye gerilemiştir”

Konuya ilişkin bir açıklama paylaşan Bakan Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu vizyon ve perspektif doğrultusunda, ülkemizin gerçekleriyle uyumlu biçimde şekillenen ekonomi politikaları sayesinde politika faizi 2 yıl aradan sonra tekrar tek haneye gerilemiştir. Türkiye Ekonomi Modeli’miz kapsamında uygulamaya aldığımız politikaların ve yakın dönemde kurumlarımızın koordineli bir şekilde almış olduğu tedbirlerin katkısıyla politika-kredi faizi makası kademeli biçimde kapanıyor” ifadelerini kullandı. 

“Piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz”

Bakan Nebati, açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

“Önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz. Böylece, tüm dünyada resesyon endişelerinin arttığı bir dönemde Türkiye ekonomisi yoluna güçlü bir şekilde devam edecek; Türkiye, mevcut ekonomi modelinin sac ayakları üzerinde yükselişini sürdürecektir."

Yorumlar (0)