Bakan Kacır duyurdu: Depremzedelerin hesaplarına yatırılmaya başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deprem bölgesi için açıkladığı 450 milyon dolarlık destek paketinin KOBİ'lerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı.

EKONOMİ 19.11.2023, 12:25 Şeyda Gül
Bakan Kacır duyurdu: Depremzedelerin hesaplarına yatırılmaya başlandı

31 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesindeki KOBİ'ler için 450 milyon dolarlık finansman desteği açıklamıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bugün yaptığı açıklamada deprem bölgesindeki KOBİ'ler için açıklanan 450 milyon dolarlık finansmanın KOSGEB tarafından işletmecilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını duyurdu. Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliği ile yürütülen Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında başvurusu onaylanan işletmelere ödemeleri yapmaya başladıklarını anlatan Bakan Kacır, “İşletmelerimizin hesaplarına destek tutarları yatırılmaya başlandı. 11 ilimizden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye 925 milyon TL’lik finansmanı aktarmış olduk” dedi.

Yeni fonlar da gelecek

Programa başvurularda yoğun bir talep olduğunu belirten Bakan Kacır, şu ana kadar başvuran işletme sayısının 50 bin olduğunu, 450 milyon doların tamamını bölge işletmelerine aktaracaklarını vurguladı. Bütçenin tamamı bitinceye kadar programa başvuruları almaya devam edeceklerinin altını çizen Bakan Kacır, “Deprem bölgesinde canlanma sağlayacak bu desteğe yeni fonlar eklemek için çalışmalarımız da ayrıca devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İşletme başına 750 bin liraya kadar destek   

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için bir takım projeler hayata geçirildi. Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında, Dünya Bankasından 450 milyon dolarlık finansman ile destek sağlanıyor. KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak olan destek, işletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında finansman sağlayacak.

Tamamen faizsiz olan program için işletmelerden teminat istenmeyecek olan KOSGEB desteği, 36 ay süreyle uygulanacak. İlk 24 ayında KOBİ’ler ödeme yapmazken, sonraki 12 ayda ödemeler 3 taksit olarak gerçekleşecek.

Yorumlar (0)