Bakan Işıkhan’dan esnek çalışma düzeni, 3600 ek gösterge ve asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, esnek çalışma düzeni, 3600 ek gösterge ve asgari ücret çalışmalarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

EKONOMİ 02.11.2023, 12:15 Şeyda Gül
Bakan Işıkhan’dan esnek çalışma düzeni, 3600 ek gösterge ve asgari ücret açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlığın bütçesine ilişkin yaptığı sunumda 3600 ek gösterge ve asgari ücret çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Işıkhan, esnek çalışma düzenine ilişkin de bilgi verdi.

Asgari ücret komisyonu aybaşı toplanacak

2024 yılı asgari ücretini belirlemek için Aralık ayının başında komisyonun toplanacağını belirten Bakan Işıkhan, herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ettiklerini söyledi. Asgari ücrette yapılacak her artışın tüm çalışanlar bakımından vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlamış olduğunu anlatan Bakan Işıkhan, bu kapsamda 2024 yılında 595,1 milyar lira vergi istisnası öngörüldüğünü vurguladı.

Yaklaşık 2 milyon EYT’li var

EYT’lilerin 51,1’inin emekli olup çalışmaya devam ettiğini ifade eden Bakan Işıkhan, EYT kapsamında düzenlemeden faydalanan kişi sayısının bugün itibarı ile yaklaşık 2 milyon olduğunu belirtti.

Esnek çalışma yaygınlaşacak

Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ücretle mücadelede veri analizine dayalı, risk odaklı denetim faaliyetlerini artırarak prim tabanını genişleteceklerini vurgulayan Bakan Işıkhan, kayıtlı sigortalı istihdamının arttırılmasını sağlayacaklarını vurguladı. “Kadınlar, gençler ve engelliler gibi dezavantajlı grupların istihdamının desteklenmesi, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması; bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik yatırımların özendirilmesi gibi amaçlarla bugün 17 farklı prim teşvik, destek ve indirimi uyguluyoruz” diyen Bakan Işıkhan, esnek çalışma biçimlerini yaygınlaştıracaklarını duyurdu.

3600 ek gösterge düzenlemesi

Birinci dereceye yükselen devlet memurları için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükümet olarak hayata geçireceklerinin altını çizen Bakan Işıkhan, Ağustos itibariyle son bir yılda işgücünü 507 bin artarak 34,9 milyona çıktığını söyledi. İstihdamın ise 667 bin artarak 31,7 milyon, işsiz sayımız 160 bin azalarak 3,2 milyon ve işsizlik oranımız 0,6 puan azalarak yüzde 9,2 olduğunu anlatan Bakan Işıkhan, “Bu oran son 9 yılın en düşük işsizlik seviyesidir” dedi.

Bakan Işıkhan, genç işsizlik oranının 2020 yılında yüzde 25,9 iken Ağustos 2023 itibariyle yüzde 17,2’ye düştüğünün bilgisini verdi.

Yorumlar (0)