Bakan Işıkhan'dan 'memur zammı' açıklaması

Vedat Işıkhan, "Memur emeklileri ve memur zammı süreci yarın (31 Ağustos) sonlanacak, takdir Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nundur." dedi.

EKONOMİ 30.08.2023, 21:32 topcu
Bakan Işıkhan'dan 'memur zammı' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, memur emeklileri ve memurların aylık ve maaşlarına 2024 ve 2025 senelerinde yapılacak olan zam sürecine dair açıklamada bulundu.

Kamu İşveren Heyeti'nin 7'nci Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri sürecini başarılı bir şekilde tamamladığını, maaş artışına dönük son sözün Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda olduğunu kaydeden Vedat Işıkhan, "Memur emeklileri ve memur zammı süreci 31 Ağustos'ta sonlanacak, takdir Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nundur." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde AK Parti hükümetinin bugüne değin hiçbir kamu personelini, çalışanı, emekliyi, işçiyi enflasyona ezdirmediğini, bundan böyle de ezdirmeyeceğini kaydeden Bakan Işıkhan, "Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği karar son karardır. Hizmet kollarında ve uzlaşma sağladığımız 341 maddede kamu çalışanlarına önemli haklar temin ettik. Bundan böyle de bütün çalışanları enflasyona karşı koruma anlayışımız devam edecek." ifadelerine yer verdi. Son defa toplanacak

Mali hakları görüşmek için 31 Ağustos'ta son defa toplanacak olan kurul, bahse konu toplantıda, memur emeklisi aylıkları ile memur maaşlarına 2024 ve 2025 senelerinde yapılacak zam oranı hakkında karar verecek. 

Kurulun verdiği karar nihai olacak ve itirazda bulunulamayacak.

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos tarihindeki ilk teklifinde önümüzdeki yılın ilk yarısında yüzde 14, ikinci yarısında yüzde 9, 2025'in ilk yarısında yüzde 6 ve ikinci yarısında yüzde 5 zam teklif etmiş, 17 Ağustos tarihinde ise teklifini önümüzdeki senenin ilk yarısında yüzde 15, ikinci yarısında yüzde 10, 2025'in ilk yarısında yüzde 6 ve ikinci yarısında yüzde 5 olacak şekilde revize etmişti.

Yorumlar (0)